• Kaynak menüsünden dosya indirebilmek istiyorsanız lütfen forum kullanım bilgisini okuyunuz

Soğuk Savaş Döneminde Dünya

R.Sayar

Usta Üye
Katılım
29 Nis 2010
Mesajlar
645
Puanları
43
[h=3]SOĞUK SAVAŞ DÖNEMİNDE DÜNYA[/h]1-Soğuk savaş döneminde dünyada önemli sanayileşme ve büyüme yaşandı.
2-Dünya genelinde önemli bir nüfus artışı yaşandı. Bu nüfus artışının nedenleri; Sağlık ve tıp alanındaki gelişmeler, yaşam standartlarının yükselmesi ve doğum oranında görülen artışlardır.
3-sanayileşme ile birlikte şehirleşme ve şehirlere göç arttı.
4- Ortadoğu ve Latin Amerika da Diktatörlük rejimleri ortaya çıktı. (Mısır, Irak, Suriye, Küba, Şili, vs.) bunun nedenleri ise Orta doğu ve Latin Amerika ülkelerinin sömürgecilikten kurtularak bağımsız olmaları ve ekonomik açıdan gelişememeleridir.
5- Askeri harcamalarda büyük artışlar yaşandı. Birçok devlet bütçelerinin önemli bir kesimini silahlanmaya harcadı.
6-Kadın hakları gelişti ve kadın hareketleri ortaya çıktı. Kadın haklarının gelişmesinin nedenleri ise; II. Dünya savaşında Batı ülkelerinde erkeklerin savaşlara gitmesi ile birçok alanda kadınların iş gücüne katılması ve kadınların ekonomik ve kültürel açıdan gelişmeleridir.
7-Tüketim toplumu ortaya çıktı. Batılı ülkelerde insanların Ev ve araba alma ile gayr-ı menkul ve otomotiv sektörü gelişti. Buna paralel olarak reklam sektörü, sinema, radyo, televizyon gelişti.
8-Hızlı nüfus artışı ile ortaya çıkan Genç kitlenin müzik anlayışı da değişti. Rock müzik yayıldı.
9- Bilimsel alanda büyük gelişmeler görüldü. (ENİAC adı verilen ilk bilgisayar, Uzay çalışmaları, Nükleer enerji Televizyon, video, DNA çözülümü, lazer, Kimyasal ve sentetik maddeler üretildi.)
10-Mimari ve sanatta gelişti. Şehirlerde Gökdelenler inşa edildi. Soyut resim gelişti. Paris ve New York sanatın merkezi haline geldi.
11- Birçok uluslararası spor organizasyonları başladı. 1951 de Mısır’ın İskenderiye şehrinde Akdeniz oyunları, 1955-56 sezonunda UEFA Avrupa Şampiyonlar ligi ( ilk Real Madrit bu kupayı aldı) başladı.
 
Üst Alt