• İletilerinizde "teşekkür" ifadeleri yasaktır. Lütfen teşekkür ederim ... vb ifadeler kullanmayınız.Teşekkür etmek istiyorsanız ilgili iletinin altında yer alan "beğen"ebilirsiniz.

Tarih 9. Sınıf Kitap İnceleme Raporu

Kürşad Alperen

Veziri Azam
Yönetici
Vezir-i Azam
Saygıdeğer Meslektaşlarım. Tarih Dersi 9. Sınıf Kitap İncelemesi konusunda çalışma yapan var mı? Okullara gönderilen yazılarda bu çalışmaların zümre öğretmenleri tarafından yapılması ve sisteme girilmesi isteniyordu.

Yorgun

Veziri Azam
Yönetici
Vezir-i Azam
Web sitesi
www.tarihsinifi.com
Kitabı yeni okumaya başladım hocam. 9.sınıf tarih dersine girmiyorum.

İSRA

Veziri Azam
Yönetici
Vezir-i Azam
Kitap çok aceleye gelmiş her halinden belli neyi ne kadar nasıl vereceği tam olarak belirlenmemiş eleştiri kolay olduğu için yüzlerce maddelik eleştiri yazabiliriz. Öğretim programının da çok ağır olduğunu düşünüyorum. İkinci ünitede hem öğrenciler hem ben çok zorlandık bir ordan birşey anlatılmış bir burdan toparlayana kadar dönem bitti dolayısıyla yıllık planın gerisine düştük birde 3 hafta sınavlar sürdü ikinci dönem nasıl konular yetişecek hiç bilmiyorum. Çok söylenmeye başladım yaşlandım mı ne :)

atahoca

Usta Üye
9. Sınıf dersine ben de girmiyorum. Yorgun Hocam, bu forumdan dahi ciddi güzel ürün verecek bir kadro çıkacağına inanıyorum.

Kürşad Hocam link var mı? Sizin etkinlikleri çok beğeniyordum. Bir ünite iki sayfa halinde güzelce veriliyordu. Ünite sonlarında sizin o etkinlikler gibi etkinlikler olmalı. Yoksa değerlendirme soruları bakılası değil.

İsra Hocam, dediğiniz şekilde konu bütünlüğü yoksa bu ciddi sıkıntıya yol açar. Buna eski müfredatta da riayet edilmiyordu. Konular makale bütünlüğünde verilmeli. Ve sınavlar cidden süreye olumsuz tesir ediyor. 36-37 haftalık bir ders planı veriliyor. İlk haftalarda açılış, müfredat tanıtım;son haftalarda değerlendirme ve sınav haftaları hesaba katılmıyor. Ortak sınavlarla bir dönemde 3 hafta sınavlara gidiyor. Diğer dersler göz önüne alınırsa iki hafta boyunca günde iki sınavdan bu bir hafta ortak sınavıda katsak dönemde 7 hafta eder. Ders işlenmesi için tavsiye edilen sürelerde bu hesaba katılmıyor. Müfredatlar en fazla 30 hafta ders; normalde 28 hafta belki daha az işlenecek şekilde planlanmalı. 9.sınıf müfredatı eskiden diğer sınıflara göre biraz daha rahattı. Şimdi hedeflenen düşünce olmadı o zaman. Evet yaşlanıyoruz hocam. Hele analiz ve senteze önem veren hocalar daha çok yaşlanıyoruz. Geç büyüyen çocukların çabuk olgunlaşmasını bekliyoruz. Haydi biraz işi oyuna dökelim desek süre sıkıntısı bir taraftan taviz vermeyi gerektiriyor.

Bu arada bence hangi ders olursa olsun metodoloji ve kaynak bilgisine dair bir ünite ya da giriş olmalı. Ünite sonlarında geniş okuma yapmak isteyenler için okuma tavsiyeleri olmalı. MEB’in bununla alakalı bir portalı olmalı. Düşünme ve yorum gücü, analiz ve sentez kabiliyetini artıracak şekilde işlenişe müsait bir yazım ve anlatım olmalı. Bilgi, ezber işi alt sınıflardaki çocukların kabiliyetine daha uygun. O sınıflarda verilebilir. Aslında mantıksal zeka ve okuduğunu anlama ve anladığını kaleme alabilme konusu, okuma sevgisi o dönemde gelişse işlerimiz rahat olur.

atahoca

Usta Üye
Bu yıl 9. sınıflara derse girmiyorum ama ilçe zümresinde kitap çok eleştirildi.

Üst Alt