• Kaynak menüsünden dosya indirebilmek istiyorsanız lütfen forum kullanım bilgisini okuyunuz

Tarih Ders etkinliği/Performans görevi fikir paylaşımı

etrak

Veziri Azam
Yönetici
Vezir-i Azam
Sayın meslektaşlarım, Tarih derslerinde kullandığımız sınıf içi etkinlikler veya performans görevleri için fikir alış-verişinde bulunsak nasıl olur?

Ben performans görevi olarak: Tarih Gazetesi tasarlama, Afiş ve Slogan hazırlama, Kitap okuma sınavı, Kısa film hazırlama görevi, okul içi sempozyum bildiri hazırlama görevi tarzında etkinlikler yaptırmaya çalışıyorum.

Bunların dışında hangi tür etkinlikler yaptığınızı veya farklı hangi performans görevleri verdiğinizi paylaşır mısınız?
Bilgi paylaşımı ve katılımınız için şimdiden teşekkür eder, çalışmalarınızda başarılar dilerim...

İzmirliTarihci

Acemi Üye
Bende 9. sınıflara tarihi sevdirebilmek için Performans ödevi olarak araştırma görevi veriyorum. Ama konularını kendileri buluyor ve bilenen tarih konularının dışında istiyorum. Örneğin Arabanın tarihi, veya Keşkeğin tarihi, kızlar için makyaj tarihi gibi şeyler ilgi alanlarına göre konular bulup araştırıyorlar ve ilginç şeylerde buluyorlar benimde hiç duymadığım zevkli oluyor tavsiye edebilirim.

nurdamla

Yeniçeri Ağası
Yeniçeri Ağası
Hepimize kolay gelsin,ben performans ödevi olarak öncelikle ders kitabındaki konuların dağıtımı ile başlıyorum,sonra yapabilecekleri maketleri veriyorum,ayrıca tarihi olaylar ile ilgili duvar gazetesi yaptırıyorum,güzel harita çizebilenlere haritalar çizdiriyorum,meslek liselerinde bunlar maalesef çok zor oluyor ama çabalıyoruz,inşallah hepimiz için güzel bir eğitim öğretim yılı olur.

nefset

Acemi Üye
Ben 9. sınıflara her yıl "Ailenizin Tarihi " çalışması veriyorum. Ailelerinin gidebildikleri kadar gerisine giderek adlarını, nereden gelip nerelerde yaşadıklarını ,mesleklerini ,önemli olaylarını ,anılarını vs. yazmalarını istiyorum. Şimdi E devletten alt soy - üst soy yolu ile daha kolay ulaşılabiliyor isimlere. Dedelerinizden kendi dedesini ,ninesini , çocukluklarını ,köylerini, işlerini anlatmasını isteyin diyorum. dedeler yoksa yaşlı akrabalara gidin ,telefon edin öğrenmeye çalışın diyorum. Basitçe sözlü tarih çalışması yapıyorlar. Çok güzel sonuçlar alıyorum. Tabii ki sıradan olanlar da çok ama olumlu bakmaya çalışıyorum. İyi çalışmalar dilerim.

Üst Alt