1. Üniversiteye Girişte Yeni Sistem ve Tarih Dersi konusunda görüşlerinizi paylaşır mısınız ? http://www.tarihbilinci.com/konular/universiteye-giriste-yeni-sistem-ve-tarih-dersi.33734/
    Duyuruyu Kapat

Tarih Kulübü Proje Önerileri

'Tarih Kulübü' forumunda Aslı tarafından 25 Nisan 2009 tarihinde açılan konu

Bu Sayfayı Paylaş

1. Aslı Usta Üye

Konular:
    3,255
    Alınan Beğeniler:
    324
    Ödül Puanları:
    63
    Bu yıl projelerimden biri olan OKUL TARİHİMİZ adlı projeden sizlere bilgi vermek istiyorum.
    - Okulun tarihi hakkında genel bir araştırma gerekiyor. Okul kütüklerinden, Eski defterlerden...
    - Okulun eski mezunları ile röportajlar
    - Okul müdürü ile ropörtaj
    - Bu bilgilerden yararlanılarak oluşturulacak masalımsı bir dille yazılan (ben böyle tercih ettim) bir metin
    - Bu metini seslendirme
    - Seslendirilen metne uygun bir fon
    - Seslendirilen bu metni bulabildiğiniz kadar fotoğrafla düzenleme .. Mümkünse cümlelere uygun fotoğraflar tercih edilmeli ..Çok eski bir okuluz 60 .yılı bitiyoruz buna rağmen çok zorlandım bu konuda... Birde varsa gazete haberleri muhakkak eklenmeli... Program Movie Maker
    - sonuçta zor ama güzel bir çalışma bizi bekliyor... Zor çünkü ben hala uğraşıyorum bitmedi:wacko:

Umarım sizlere bir fikir verir...

Son düzenleme: 25 Nisan 2009
  2. Tarih Öğretmeni Sultan Site Yetkilisi Sultan

Konular:
    4,876
    Medya:
    172
    Alınan Beğeniler:
    4,002
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    Tarih Öğretmeni
    Web Sitesi:
    Çalışmalarınızda başarılar dilerim öncelikle. Benzer tez örnekleri var. Bir tanesi de bende olmalı, bulursam göndereyim.

Okulunuzun tarihini yazarken

İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü'nün arşivlerini de unutmayınız. Ayrıca yazı-film türüne uygun olması için mezunlarınız ile bağlantıya geçebilirseniz iyi olur. 60 Yıllık bir okulda bir kaç nesil okumuştur.

Teknik açıdan ise movie maker yerine pinnacle studio gibi programları kullansanız daha güzel görünümler çıkacağı düşüncesindeyim.

3. ayyıldız Veziri Azam Site Yetkilisi Vezir-i Azam

Konular:
    885
    Alınan Beğeniler:
    168
    Ödül Puanları:
    63
    Okul Tarihi fikrinin yanı sıra belki zor bir fikir de benden olsun.
    Öğrencilerimize 'ilimizi tanıyalım' şeklinde video - foto film arşivi yaptırabiliriz. Bunu bugün Öğrencilerimi Laodikya antik kentine götürünce daha iyi anladım. Denizli'de maalesef çoğu öğrenci Laodikya'nın neresi olduğunu bile bilmez. Kazı çalışmalarının faal olarak yapıldığı bu yerdeki tarihi eserlerin öğrenci eliyle tanıtımı - özellikle sosyal bölüm öğrencileri - ulusal ve yerel basın ve yayın organlarına da tasınacaktır. Bu ögrencilerimize güven verir. Bugün cep telefonu ve bilgisayarlar marifetiyle türlü çalışmalar yapan ögrencilerimizi bu tür çalışmalara teşvik etmeliyiz. Basit gibi görünen her olay ögrencilerin elinde özgün bir hale dönüşüyor. Ayrıca arkadaşlar burada biz tarihçiler olarak projeleri paylaşalım ki biribirinden uzak öğrenciler -öğretmenler özgün fikirlerin farkında olsun. bu yüzden aklıma geldikçe projelerimi yazmaya çalışacağım.

Sevgi ve saygılarımla.

4. Aslı Usta Üye

Konular:
    3,255
    Alınan Beğeniler:
    324
    Ödül Puanları:
    63
    sizin bu dediğiniz fikir bir kulüp çalışması için oldukça ayrıntılı ... Bu yıl Tübitak ilk defa tarih konusunda da proje istedi. şu an komisyonu tarih hocalarından oluşturuldu. İlk şartı ilk kez çalışılan bir konu olmasıydı... Bence bu fikir bu tür proje yarışmalrında kullanılanılabilir. Ödenek bulmak hem daha kolay olur...

Son düzenleme: 25 Nisan 2009
  5. Aslı Usta Üye

Konular:
    3,255
    Alınan Beğeniler:
    324
    Ödül Puanları:
    63
    Tarih kulübü çerçevesinde yaptığımız bir diğer çalışmada maket yapımları...
    Bu maketlerle ''tarihte yolculuk'' adında bir sergi düzenlemeyi düşünüyoruz...
    şu an toplam 50 civarında maketimiz var... Büyük ve kapsamlı bir sergi planlıyoruz.. :hands:Bir de okul yönetiminin desteği olsa herşey çok daha güzel olacak ama bu tür çalışmalarını önemi ne yazık ki henüz kavranmamış:lac:... Tarih alanında sergi çok görülür bir şey değilken ben tek başına öğrencilerimle mücadele veriyorum... Biliyorum ki yel değirmenlerine karşı bir mücadele ama yine mücadele ediyorum...:duel::unsure:
    Herkese çalışmalarında başarılar diliyorum..:shake2:.

6. Aslı Usta Üye

Konular:
    3,255
    Alınan Beğeniler:
    324
    Ödül Puanları:
    63
    Sanırım mesleğimiz adına bir mücadeleyi kazandık:yahoo:

Ulu önder Atatürk Türk çocuğu ecdadını tanıdıkça daha büyük işler yapmak için kendinde kuvvet bulacaktır derken aslında biz tarih öğretmenlerine büyük bir sorumluluk vermiştir. ben de tarih kulübü rehber öğretmeni olarak gençlerimize tarih bilinci kazandırmak ,geçmişten günümüze bir köprü kurabilmek , tarih dersinin sadece bir ezber dersi olmadığını farklı bir tarz da uygulamalı olarak yapılabileceği amacı ve inancıyla bu yılki çalışmalarımızı( okul tarihçesi ve tarihte yolculuk sergisi) neticeledireceğiz:hands:

Tarih günümüzde her ayrıntıyı tek tek düşündük.. Görevli kızlarımıza yöresel kıyafetler giydirmekten tutunda günün anlamını içeren anı mahiyetinde tarihten nüktelerin dağıtımına kadar herşey...

Böyle çalışmalarımızın artması temennisiyle ....:thumbsup:

7. sedataltas Usta Üye

Konular:
    239
    Alınan Beğeniler:
    779
    Ödül Puanları:
    38
    Salı günü sergimiz var. Okul müdürümüz oldukça destek oldu bu yıl. Aslı hocam katılıyorum inşallah bu çalışmalar artarak devam eder. Kolay gelsin.

8. kocaman Kalfa Üye

Konular:
    14
    Alınan Beğeniler:
    7
    Ödül Puanları:
    6
    tübitak projesi

ilçemizde önemli bir kütüphane var; bir ailenin 1890 yılında kurduğu ve zor şartlar altında bugüne kadar getirdiği ve çok değerli el yazmaları ihtiva eden bir kütüphane... ( Tavşanlı Zeytunzade Kütüphanesi) Zeytinoğlu Kütüphanesi.. bununla ilgili bir proje hazırladık ve geçen sene Tübitak'ta bölge finalisti olduk her nekadar Türkiye Finallerine kalamasak da hoş bir tecrübe yaşadık..

9. Dersaadet Acemi Üye

Konular:
    3
    Alınan Beğeniler:
    1
    Ödül Puanları:
    3
    Öncelikle bu güzel proje önerilerinden dolayı tüm arkadaşlarımı tebrik ederim . Ben sizlerin fikirleri kadar orijinal olmasa da genellikle öğrencilere yaşadıkları mekânın derûnuna daha iyi aşina olabilmeleri için aşağıdaki kategorilerde geziler yapıp, bunları fotoğraflayarak sunmalarını istiyorum. Tabii İstanbul gibi bir şehirde tarih öğretmeni ve öğrenci olmanın da büyük bir şans olduğunu düşünüyorum.

1- İstanbul'daki Osmanlı Sarayları
    2- İstanbul'daki Bizans İmparatorluk Sarayları
    3- İstanbul'daki Bizans Kiliseleri
    4- İstanbul'daki Su Kemerleri ve Sarnıçlar
    5- İstanbul'daki Veliaht Köşkleri ve Kasırları
    6- İstanbul'daki Selâtin Camileri
    7- İstanbul'daki Meydan Çeşmeleri
    8- İstanbul'daki Sebiller
    9- İstanbul'daki Su Terazileri
    10- İstanbul'daki Maksemler
    11- İstanbul'daki Denizci Çeşmeleri
    12- İstanbul Tekkeleri
    13- İstanbul'daki Sıbyan Mektepleri
    14- İstanbul'daki Padişah Türbeleri
    15- İstanbul'un Tarihî Yalıları v.s.

Ayrıca iki yıldır okulumuzda İstanbul'un kültürel tarihi ile ilgili bizimle aynı kategorideki tüm meslek liseleri arasında bilgi yarışması düzenleyerek, içerisinde İstanbul'un damak tadını yansıtan lezzetleri barındıran menüyü (örn; lokum, demirhindi şerbeti, Özbek pilavı) misafir okullarımızın öğretmenlerine sunuyoruz. Yarışmamız İstanbul’un tarihi, mimari eserleri, semtleri, tarihî şahsiyetleri,kültür ve medeniyet tarihi, yeme içme kültürü, su kültürü, florası konularını kapsıyor. Sorular ve cevapları fotoğraflarla sunu olarak yansıtılıyor.Ayrıca yarışma ile bağlantılı olarak hazırladığımız Türk Müziği öğrenci koromuz konser veriyor.( Örn; İstanbul Şarkıları, Bahar ve Gül Şarkıları gibi kategorilerde.) Koroyla eş zamanlı olarak, hazırladığımız sunu öğrencilere hem bestekârlarımızı, hem de şarkıları tanıtıyor.

Biraz uzun oldu ama, şunu rahatlıkla söyleyebilirim ki, böyle bir yarışma öğrencilerin tarih öğrenmesinde ve bu dersi sevmesinde çok etkili oluyor. Tüm öğretmen arkadaşlara tavsiye ediyorum.

Bu Sayfayı Paylaş