Bu Sayfayı Paylaş

1. caglarilker Acemi Üye

Konular:
    2
    Alınan Beğeniler:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    ÖnÜmÜzdekİ hafta bİzİm okul teftİŞ edİlecekmİŞ.bu sene teftİŞ geÇİren arkadaŞlar bİlgİ verİrlerse sevİnİrİm...

Tarih Öğretmeni --> Konu ilgili bölüme taşınmış ve başlık değiştirilmiştir.

2. caglarilker Acemi Üye

Konular:
    2
    Alınan Beğeniler:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    hiç kimse teftiş olmadı mı?

3. Tarih Öğretmeni Sultan Site Yetkilisi Sultan

Konular:
    4,853
    Medya:
    169
    Alınan Beğeniler:
    2,302
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    Tarih Öğretmeni
    Web Sitesi:
    1- Zümre toplantı tutanaklarınızı inceleyiniz.
    a) Zümre toplantısı veya toplantılarınızda aldığınız kararları uyguluyor musunuz ?
    b) Alığınız kararlar , karar mı ; yoksa mevcut mevzuatı karar olarak mı aldınız ?
    c) Yıllık planlarınız zümre toplantıları doğrultusunda mı hazırlandı ?
    ......

2 - Yıllık planlarınız
    a) Yıllık planlarınızda eksiklik var mı ?
    b) Yıllık planlarınız ile ders işleme arasında paralellik var mı ?
    ......

3 - Yazılı kağıtları
    a) Soru türleriniz nasıl ? Ölçme ve değerlendirme lkelerine uygun mu _
    b) Cevap anahtarlarınız var mı ?
    c) Cevap anahtarları ile okuduğunuz yazılı kağıtları uyuşuyor mu ?
    .....

4) Genel mevzuat

a) Ortak sınavlar için yapılması gerekenleri yapıyor musunuz ?
    b) Sosyal kulüp ve rehberlik çalışmalarınız....
    ...

5 - Eğitim - öğretim durumu
    Ders işleme şekliniz ve derste öğrenci merkezliği ve aktifliği var mı ? Teknolojiyi derslerinizde kullanıyor musunuz ?

Genel olarak bunlar ilk aklıma gelenler.

Ve unutmayınız ki, hepimiz insanız, hata yapabiliriz. Onlar da insan... Önemli olan bizim gayretimiz ve çabamız, kaldı ki bizi en iyi değerlendiren, sürekli bizlerle olanlardır.... Müfettişlerin ise rehberlik etmeleri açısından gelmeleri iyi olur.

4. munutu Veliaht Veliaht

Konular:
    520
    Alınan Beğeniler:
    43
    Ödül Puanları:
    48
    45 gün önce bizim okula geldiler. Sağolsunlar cansıkıcı hiç bir problem çıkartmadılar. Genel olarak bizden istedikleri Tarih Öğretmeni'nin söyledikleri ile aynı paralelde. Bunlara ek olarak yaptıkları toplantıda bize tavsiyelerini şöyle sıralayabilirim;
    1. Zümrelerinizde geçen yılın zümresi incelendi ve uyulduğu görüldü gibi geçiştirmeler yapmayın, geçen yılın zümre maddelerini tek tek görüşün.
    2. Aldığınız kararlar uygulanabilir olsun. Yıllık planınızda belirttiğiniz etkinlikleri yaptınız mı, yapabilecek misiniz?
    3. Sosyal kulüp çalışmalarına öğrencileri mutlaka dahil edin, yine kulüp planları da uygulanabilir olsun.
    4. Derslerinizde görselliğe önem verin. Öğrenci merkezli ders işleyin.
    5. Yönetmeliklere aykırı zümre, ŞÖK, Öğretmenler Kurulu, Kulüp toplantıları yapmayın.
    6. Veli ziyaretleri yapın.
    7. Kütüphane kayıtlarını, Laboratuvar planlarını yapın.
    8. Yıllık planlarınıza araç-gereç yazarken elinizde olmayan araç-gereçleri yazmayın. Yani internetten aldığınız planı aynen okula vermeyin. Okulunuz şartlarına uyarlayın.
    9. Not defterleri üzerinde karalama yapmayın. (Çok önemli) Not yanlış yazıldıysa yanlışın üzerine notun belli olmasını engellemeyecek şekilde bir çizgi çizin ve yeni notu kenara yazın.

Bizim okulda 1,5 gün kaldılar. Tarih branşında olan Müfettiş olmadığı için ben teftiş geçirmedim. Ama diğer branşların derslerine girdiler.

5. bal Usta Üye Site Yetkilisi

Konular:
    6
    Alınan Beğeniler:
    3
    Ödül Puanları:
    18
    7-25 aralık tarihleri arasında Giresunda idiler.Yeni teftiş geçirdik.Geriye dönük son 3 yılın belgelerini istediler bizden.Zümre ve ödevleri,Onun dışında yıllık planların açıklama bölümlerine(değerlendirme kısmını)boş bırakanları eleştirdiler.Yapılan yazılılar için sınav analizi istiyorlar.Bu arada bu vesile ile sitemizede bir kez daha teşekkür ediyorum.Siteden aldığım hiç bir dökümanda problem çıkmadı.Eleştiri almadım.Kısacası branşınıza hakimseniz hiç bir problem yok.Özellikle ders işleme yönteminde klasik tarzı istemiyorlar.Okulunuzda imkan varsa mutlaka projeksiyon kullanın,görselliğe yer verin.Sizden çok öğrencinin aktif olmasını sağlayın.Bizim müfettişlerimiz gayet ılımlı idiler.Bir olumsuzluk olmadı.Sizede şimdiden kolay gelsin diyorum.

6. nurbanuu Acemi Üye

Konular:
    10
    Alınan Beğeniler:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    müfettişler tarafından teftiş edilen arkadaşlar yardımcı olun

müfettişler pazartesiden itbaren ilimizdeki okulları teftiş edeceklermiş,bizim okula ne zaman geleceklerini bilmiyoruz ama,hangi belgelerim olmalı,neler istiyorlar.ilk defa müfettiş karşısında ders anlatacağım,çok heyecanlıyım,neler yapmalıyım,tavsiyeleriniz neler,nelere dikkat ediyorlar :((

Konu taşındı..Kibela24

En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 27 Kasım 2010
  7. cebecios Kalfa Üye

Konular:
    4
    Alınan Beğeniler:
    1
    Ödül Puanları:
    8
    hocam sizinle önceden toplantı yapıp sonra derse giriyorlar, teftişte gerekli dosyalar sık sık değişiyor ama en çok dikkat ettikleri şey zümre! zümrenizin alıntı olmadığı , seçmeli dersler, değişen programaların orada olması gerekiyor mutlaka. bunun yanında yazılı kağıdı örneği, sorularınızı inceliyorlar... yılıkk planlar, günlük planlar... en çok zümreye bakıyorlar ve dersi nasıl işlediğinize... bol bol soru yöneltmeye çalışın öğrencilere ve farklı bir etkinlik uygulayabilirseniz güzel olur...
    sosyal kulübünüzün varsa onun evrakları önemli bir de... yani müfettişe karşı iyi bir zümre, iyi bir ders işlenişi ve sosyal kulüp çalışmalarının evrakları olacak...
    teftiş kurulu başkanlığı sitesinde ortaöğretim öğretmenlerinden istenen evraklar bir kitapçık halinde olacak, oradan indirebilirsiniz.
    heyecan ister istemez oluyor ancak ne kadar rahat olursanız o kadar iyi dönütler alırsınız, heyecanınızı belli ederseniz de nasihat alırsınız:D korkacak bişey yok , öyle yada böyle geçecek... ama stresi yetiyor insana:)... başarılı bir teftiş geçirmenizi dilerim...

8. niksarlı Kalfa Üye

Konular:
    2
    Alınan Beğeniler:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    geçen yıl teftiş geçirdim. zümre, yazılı kağıdı, sosyal klüp evraklarına baktı. 1 ders dinledi. sorunsuz geçti.

9. kibela24 Veliaht Veliaht

Konular:
    2,498
    Alınan Beğeniler:
    35
    Ödül Puanları:
    48
    Hocam ben bır ay önce teftiş geçirdim..

Külüplerı ve rehberlık dosyasını yazılı kagıtlarını ,cevap anahtarlarını
    ıncelıyorlar...

Dersınıze gıren müfettişte planlarınızı ve zümrenıze özellikle bakıyor

Biz 12 Seçmeli ltarih dersını zümre kararıyla seçmiştik..

Bunu yanlış yaptıgımızı 11 lerın tarıh 3 dersınızı okutmamızı soyledı..

Okulun başları oldugu ıcın genelde seçmelı dersın planı ınceledıler.

Rahat olun ...Kolay gelsın..

10. Yorgun Veziri Azam Site Yetkilisi Vezir-i Azam

Konular:
    4,360
    Medya:
    19
    Alınan Beğeniler:
    3,633
    Ödül Puanları:
    113
    Web Sitesi:
  11. eness Acemi Üye

Konular:
    1
    Alınan Beğeniler:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Slm hocalarım, müfettişler sadece kodrolu öğretmenleri mi teftiş ediyor?bi de ben ücretli öğretmenim ve 1ay oldu başlayalı ŞÖK,zümre tutanakları gibi sene başında yapılması gerekenlerden de sorumlu tutur mı?

12. eness Acemi Üye

Konular:
    1
    Alınan Beğeniler:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    bi sorum daha olucak:)10.sınflarda 2saat seçmeli ders var gözüküyo ders prog.da ama ne planı ne kitabı var ne de ders işlenmiş mdr yardımcımız 'hallolur hocam'dedi ama nasıl hallolucak?müfettişler hani yazılısı derse 'hallolur hocam mı dicem':) yardımcı olucak arkadaşlara şimdiden çok tşk

13. kibela24 Veliaht Veliaht

Konular:
    2,498
    Alınan Beğeniler:
    35
    Ödül Puanları:
    48
    Bizim teftışte ayrı plan ve ayrı yazılı ıstedı..

Ikısı farklı ders dedı..

Herkesın dersıne gırıyorlar sızede rehberlık ederler

14. nurdamla Usta Üye

Konular:
    24
    Alınan Beğeniler:
    108
    Ödül Puanları:
    28
    Meslek:
    öğretmen
    teftiş

bugün okulumuza bakanlık müfettişi geldi,yıllık planlar konusunda eleştiri aldık,planlarımızı sitemizden almıştık,ben de sizleri de bilgilendirmek istedim,panlarda müfredatta belirtilen kazanımlara,2104 sayılı tebliğler dergisindeki,atatürkçülük konularına özellikle yer verilmesini,yıllık planlara konu esnasında mutlaka yazılmasını,mesela büyük taarruz savaşı esnasında,yıllık plana miryokefalon savaşının da yazılmasını,kazanımlarda da belirtilmesini,ermeniler ve süryaniler ile ilgili konuların da,yıllık panın işlenişinde,en alta değil de,kazanımlar kısmına yazılmasını,gezi ve incelemelerin de yıllık plana yazılmasını,gezi planı çıkarılmasını istediler,sınav öncesi sınavın nasıl uygulanacağına dair planlama yapılmasını,sınav analizlerinin mutlaka olmasını,öğrenci merkezli bir ders işlenişi olmasını,daha bir çok istekleri oldu,bilgilerinize arkadaşlar.

15. ilkker Moderator Moderatör

Konular:
    69
    Alınan Beğeniler:
    132
    Ödül Puanları:
    43
    Öğrenci konuya hazırlanıp sunum yapsa bu sefer de siz niye anlatmıyorsunuz derler.İllaki bir kusur bulurlar yani

16. vatandas Usta Üye

Konular:
    16
    Alınan Beğeniler:
    13
    Ödül Puanları:
    18
    Bu kısmı biraz açar mısınız? Özellikle mesela büyük taarruz savaşı esnasında,yıllık plana miryokefalon savaşının da yazılmasını?

17. nurdamla Usta Üye

Konular:
    24
    Alınan Beğeniler:
    108
    Ödül Puanları:
    28
    Meslek:
    öğretmen
    2104 sayılı atatürkçülük ile ilgili konuların,hangi konular işlenirken anlatılacağını belirtmek için,konunun içine işleyeceğimiz konu ile ilgili bölüme,o konuların da açık bir şekilde yazılmasını istiyorlar,ne gerek var zaten anlatıyor ve bağlantıyı kuruyoruz dediğimde de,olsun sizler yıllık planlarınıza aktarın,dediler,ben de öyle ise bakanlık sınıf öğretmenlerine gönderdiği yıllık planlardan bize de gönderseler de bu karışıklıklar sona erse,dedim.ama bunun çok zor olduğunu,bazı okullarda ders saatinin farklı olduğunu,bazı okullurın ise 6 ay eğitim-öğretim yaptıklırını(turizm otelcilik gibi)bunu hazırlamalarının zor olduğunu belirttiler,bu yüzden bizler dikkatli olmalıymışız,sınav öncesi hangi kazanımların sorulacağı,öğretileceği açık açık belirtilecekmiş,yıllık planımızın(10.sınıf)not kısmında yer alan14.06.2002 tarih ve 272 sayılı kanun,2538 sayılı tebliğler dergisinde yer alan''ermeni,yunan-pontus,süryani ''ile ilgili konuların yıllık planın kazanımlar kısmında olması gerektiğini ve konu anlatılırken,ders defterine de yazılmasını söylediler.zaten yeri geldiğinde anlatıyoruz,konu boş geçmiyor,denildiğinde de,hani yıllık panın niçin kazanımlar kısmına yazılmadı,diye uyarı da bulundular,ayrıca herkesin müfettişler teftişe geldiğinde nelerin teftiş edileceği konusunda bilgi sahibi olmasının gerektiği de vurgulandı.

18. korsan999 Usta Üye

Konular:
    59
    Alınan Beğeniler:
    64
    Ödül Puanları:
    28
    Hocam öncelikle verdiğiniz bilgiler ve uyarılarınız için teşekkür ederim. Ancak sizin elinizdeki o planları beğenmeyen ve kendilerince eleştiren bakanlık müfettişleri acaba TTKB tarafından 10.12.2010 tarihinde çıkarılan yeni Ortaöğretim T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük Dersi Öğretim Programını incelediler mi? Lütfen sizlerde o öğretim programını dikkatlice inceleyin. Şunu göreceksiniz; ders saatinin toplamı = 68 saat (72 saat olması gerekir). Belki bazılarınız 4 saati yazılı sınavlar için çıkarmışlardır diyebilir ama diğer tarih derslerinin öğretim programlarında bu rakam tam çıkıyor. Bir diğer konu ders saati ile yüzde oranı tutmuyor. Örneğin 2. ve 3. üniteler 8'er saat olmasına rağmen birinin yüzdesi %11 diğeri %8,5.ünite 22 saat yüzdesine bakın %45. Bu çok fazla. Buna bağlı olarak diğer ünitelerin yüzdeleri de doğru değil.

En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 28 Aralık 2011
  19. fortis Kalfa Üye

Konular:
    2
    Alınan Beğeniler:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    çok merak ediyorum bu muhterem zevat öğretmenken bizlerden istediklerinin hangisini yapıyordu. Şu haliyle bile planlar sayfalar tutuyor, onların istediklerini de yazarsak planlarımız bir uzay mekiği kadar yol katetmiş olacak. eğer bana söylesinler aynen bunları söyleyeceğim.

20. nurdamla Usta Üye

Konular:
    24
    Alınan Beğeniler:
    108
    Ödül Puanları:
    28
    Meslek:
    öğretmen
    ""çok merak ediyorum bu muhterem zevat öğretmenken bizlerden istediklerinin hangisini yapıyordu. Şu haliyle bile planlar sayfalar tutuyor, onların istediklerini de yazarsak planlarımız bir uzay mekiği kadar yol katetmiş olacak. eğer bana söylesinler aynen bunları söyleyeceğim.""sevgili kardeşim bizler de ifade ettik,ama şöyle de bir cevap aldık:""bizlerin rehberlik,denetleme ve soruşturma görevleri de var"",yani kısaca, aba altından sopa gösterildi,inşallah sıkıntılarımızı anlarlar da böyle hoş olmayan durumlarla karşılaşmayız,daha anlayışlı,gerçekten rehberlik yapan ve sıkıntılarımızı gidermeye çalışanlarla karşılaşırsınız,kolay gelsin

Bu Sayfayı Paylaş

Etiketler: