• Kaynak menüsünden dosya indirebilmek istiyorsanız lütfen forum kullanım bilgisini okuyunuz

Tarih ve Zaman Ünitesi Sunu-Çıkmış Sorularla Desteklenmiştir

kardanadam

Acemi Üye
hocam emeğine sağlık paylaşmışsın da her sayfada erhan yazmak nedir yaw :) hemi de çoğusu arapça,yapmasan eyiydi...saygılar...

aysehekim

Acemi Üye
teşekkür ederim

aydost1905

Acemi Üye
Hocam emeğine sağlık ancak her sayfa arapça isim yazmak olmamış.

ilteriskaan

Haksızlık karşısında susan dilsiz şeytandır
hocam emeğine sağlık sunum çok güzel olmuş ancak soruların birinde aşağıdakilerden hangisi tarihin konusuna girmez? diye bir soru vardı. 2011 japonyada tusunami ve kıtaların oluşumu iki şık var.
ben bir olayın tarih olabilmesi için üzerinden en az 30 yıl geçmesi gerekiyor diyoruz...

leventkonyar

Acemi Üye
hocam emeğine sağlık sunum çok güzel olmuş ancak soruların birinde aşağıdakilerden hangisi tarihin konusuna girmez? diye bir soru vardı. 2011 japonyada tusunami ve kıtaların oluşumu iki şık var.
ben bir olayın tarih olabilmesi için üzerinden en az 30 yıl geçmesi gerekiyor diyoruz...
Bir olayın tarih sayılabilmesi için süre vermek mantıksızdır. Olayın sebep ve sonuçlarının tam olarak görülmesi, istenilen kaynaklara ulaşılabilmesi ve objektif bir değerlendirme süresi yeterlidir. Kimi olay 100 yılda çözülmez, kimi olay 3, 5 yıl sonra objektif değerlendirme seviyesine ulaşabilir.

atahoca

Yeniçeri Ağası
Yeniçeri Ağası
Bir olayın tarih sayılabilmesi için süre vermek mantıksızdır. Olayın sebep ve sonuçlarının tam olarak görülmesi, istenilen kaynaklara ulaşılabilmesi ve objektif bir değerlendirme süresi yeterlidir. Kimi olay 100 yılda çözülmez, kimi olay 3, 5 yıl sonra objektif değerlendirme seviyesine ulaşabilir.
Hocam,
Tsunami, kıtaların oluşumu direkt tarihin konusu değildir. Burada tarih vermese de bunu söyleyebilirdik. O olayın insana, insanlararası ilişkilere vd. etkileri ise konusudur.
Bazen kısa sürede değerlendirme yapar, günümüz olaylarında tarihi tecrrübelerden yararlanırız o ayrı.
Olayın üzerinden zaman geçmesi konusunda ise; belgelerin yayınlanması, olaya etki edecek unsurların durumu, belegelere ulaşım, uluslararası ilişkilerde soruna yol açması vb. durumlar nedeniyle bir süre veriliyor genelde. Bu yirmi-yirbeş yıl önce Türkiye'de 70 yıl olarak söyleniyordu. 2010'larda ise -değişmediyse- Türkiye'de 50; İngiltere'de 30 yıl olarak belirlendiği söylenmektedir. Metodolojiye dair derslerde böyle görmüştük. Haklı yönleri de yok değil.
Olay çözülemeyince belgelere ulaştığımızda dahi ihtimalleri hesaba katarak çoğu zaman net yargı ifadelerine yer vermediğimiz gibi bu konularda da ona göre davranırız.

Not: Levent Hocam, eski müfredat döneminde öğrencileriniz için hazırladığınız ve paylaştığınız ders notları, etkinlikleri görmüştüm. Ciddi emek ürünü idi. Tebrik ederim.

zigetvar

Acemi Üye
HOCAM EMEĞİNİZE SAĞLIK. ŞU ANA KADAR EN İYİ HAZIRLANMIŞ SUNU DİYEBİLİRİM.
CİDDİ EMEK VERİLMİŞ VE GAYET GÜZEL OLMUŞ.

bluecak

Acemi Üye
hocam soruyu ben yazdım ama orada hangisi tarihi bir olaydır denilmemiş zaten hangi olay tarihin konusu içerisinde yer alamaz diye sorulmuş.yani istediğimiz şey tarihin konusunun insan faaliyetleri veya insanı etkileyen doğa olayları olduğunu öğrenmelerini sağlamak.Saygılarımla
Post automatically merged:

Hocam elinize sağlık ancak indiremedim parola isteniyor salt okunur seçeneğini tıkladığımda da yazılar okunmuyor
hocam farklı oficce programlarında yazılar üst üste binebiliyor ama düzenleyebilmeniz için parola:bluecak_5503

hocam emeğine sağlık paylaşmışsın da her sayfada erhan yazmak nedir yaw :) hemi de çoğusu arapça,yapmasan eyiydi...saygılar...
örnek aldığım Fazıl Mustafa Hoca ve Nurdan Gül Hoca da slaytlara adlarını yazıyorlardı onlardan esinlenmiştim. Bir kusurumuz varsa affoluna. Bu arada Arapça demeyelim de Osmanlı Türkçesi diyelim :) Dilerseniz isimleri silip slaytta düzenleme yapmak için parola: bluecak_5503

HOCAM EMEĞİNİZE SAĞLIK. ŞU ANA KADAR EN İYİ HAZIRLANMIŞ SUNU DİYEBİLİRİM.
CİDDİ EMEK VERİLMİŞ VE GAYET GÜZEL OLMUŞ.
teşekkür ederim hocam güle güle kullanın.

Son düzenleme:
Üst Alt