2023 Yılı MEB'na Bağlı Özel Program ve Proje Uygulayan Eğitim Kurumlarına Öğretmen Atama ve Yönetici Görevlendirmesine İlişkin Kılavavuz

You must be registered for see images

Millî Eğitim Bakanlığına Bağlı Özel Program ve Proje Uygulayan Eğitim Kurumlarına Öğretmen Atama ve Yönetici Görevlendirme Yönetmeliği çerçevesinde hazırlanan 2023 yılı Millî Eğitim Bakanlığına Bağlı Özel Program ve Proje Uygulayan Eğitim Kurumlarına Öğretmen Atama ve Yönetici Görevlendirmesine İlişkin Kılavuz ektedir.

Özel Program ve Proje Uygulayan Eğitim Kurumlarına Öğretmen Atama ve Yönetici Görevlendirmesine İlişkin Kılavuz için

Bu dönem tayinler yönetmeliğe göre daha doğrusu yönetmelikteki dile göre problemli gözüküyor. Koyu punto ile gösterdiğim kısma göre birçok öğretmen ve yönetici dört yılını doldurmadı. Uzman ve başöğretmenlik unvanlarını sene başında alan birçok kişi var. Fakat görev süresi dolan listelerinde bunlar da yer alıyor. Aynı zamanda tercih listesi proje okullarında ilk yılı olanlara bile açılmış. Gerekirse takvim yenilenmeli, başvurular yeniden alınmalı. Gerekmezse aşağıdaki ifadeler güzelce açıklanmalı. Yeni yönetmelik çıksa hak kaybına sebebiyet vereceğinden geriye işlemez. Muhtemelen unvandan kasıt müdür, müdür yardımcısı ve öğretmen olabilir. Bakanlığın açıklama yapması gerekiyor. Yönetmelik ve kılavuzlarda dile daha fazla önem verilmeli. Yoksa yukarıda örneğini verdiğim tartışmalar çıkacaktır.

Öğretmen ve yöneticilerin görev sürelerinin hesaplanması

MADDE 8-
(1) Öğretmenlikte veya yöneticilikte geçen dört ve sekiz yıllık sürenin hesabında; aynı proje okulunda aynı unvanla geçirilen hizmet sürelerinin toplamı esas alınır. Görevin sona ereceği tarih; ders yılının içinde olması hâlinde dört yıllık veya sekiz yıllık sürenin dolduğu tarihin içinde bulunduğu ders yılının son günü, ders yılının dışında olması hâlinde dört yıllık veya sekiz yıllık sürenin dolduğu tarihi takip eden ders yılının son günüdür.

(2) Öğretmenlerin görev süreleri, proje okulunun kapsama alındığı tarih itibarıyla başlar.

(3) Öğretmen ve yöneticilerin görev sürelerinin hesabında; adı değişen, dönüşen veya birleştirilen proje okullarında geçen sürelerin tamamı birlikte dikkate alınır.

(4) Görev süresinin hesabına; yıllık izin, hastalık izni, vekâlet, geçici görev ve benzeri nedenlerle fiilen görev yapılmayan süreler de dâhil edilir.

Son düzenleme:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar