• Kaynak menüsünden dosya indirebilmek istiyorsanız lütfen forum kullanım bilgisini okuyunuz

Tercihten önce meslek eğiliminizi test edin

Ece

Usta Üye
Katılım
11 Mar 2009
Mesajlar
14,117
Beğeniler
35
Puanları
0
#1
Tercihten önce meslek eğiliminizi test edin

ÖSS maratonu sona erdi kısa bir dinlenme sürecinin ardından başlayacak olan tercih maratonu için meslek eğiliminizi test edin
Bağlantıyı görüntüleme izniniz yok Giriş yap veya üye ol.
Bağlantıyı görüntüleme izniniz yok Giriş yap veya üye ol.


ATATÜRK Üniversitesi (AÜ) Kâzım Karabekir Eğitim Fakültesi Eğitimde Psikolojik Hizmetler Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sırrı Akbaba, öğrencilerin doğru tercih yapabilmeleri için kendilerini iyi tanımaları gerektiğini dile getirdi.

Erzurum’un başarı seviyesini arttırmak ve öğrencilerin sınav sonrası doğru tercih yapabilmelerini sağlamak amacıyla AÜ, Erzurum Valiliği ve İl Millî Eğitim Müdürlüğü’nce ortaklaşa düzenlenen 1. Kariyer Günleri ve Meslekî Eğitim ve Teknoloji Fuarı (METEF) Fuarı’nın ikinci gününde öğrencilere farklı içerikte konferanslar verildi.

‘Meslek Seçimi’ konulu konferansta konuşan Prof. Dr. Sırrı Akbaba, meslek seçiminden önce öğrencilerin kendilerini iyi tanımaları gerektiğini ifade etti. Bunun yanında mesleklerin de iyi bilinmesi gerektiğinin altını çizen Akbaba, bu tesbitler yapıldıktan sonra tercihlerin daha isabetli olacağına dikkat çekti.

Doğru tercihin öğrencilerin hayatı boyunca etkili olacağını dile getiren Akbaba, bunun tercihte bulunacak kişinin ileriki hayatında mutlu veya mutsuz olmasında da büyük etki göstereceğini söyledi. Toplumdaki mesleklerle yeteneklerin birbiriyle çakıştırılması gerektiğine dikkat çeken Akbaba, bunun sağlanması halinde işsizlik sorununun giderilebileceğini ifade etti.

6 çeşit tiplemenin olduğunu söyleyen Akbaba, bunları gerçekçi, gelenekçi, araştırmacı, san'atçı, girişimci ve sosyal tip olarak açıkladı. Akbaba, öğrencilerin bu tiplere göre kendi karakter yapıların tesbit etmelerini ve meslek tercihini buna göre yapmalarını istedi.

Başarıyı yakalamak için öğrencilerin neler yapması gerektiğini anlatan Aziziye Araştırma Hastanesi Genel Cerrahi Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Durkaya Ören ise bunun birinci şartının başarmaya inanmak olduğunun altını çizdi. Ören, hayatta başarıyı yakalamanın diğer sırrı olarak da azimli olmayı gösterdi.

meslek eğiliminizi test etmek için tıklayın:Bağlantıyı görüntüleme izniniz yok Giriş yap veya üye ol.(Cihan)
 
Üst Alt