1. Üniversiteye Girişte Yeni Sistem ve Tarih Dersi konusunda görüşlerinizi paylaşır mısınız ? http://www.tarihbilinci.com/konular/universiteye-giriste-yeni-sistem-ve-tarih-dersi.33734/
    Duyuruyu Kapat

Bu Sayfayı Paylaş

1. omrye Yeniçeri Ağası Yeniçeri Ağası

Konular:
    69
    Alınan Beğeniler:
    33
    Ödül Puanları:
    18
    TM öğrencileri Lys Sınavında tarihten soru çözüyorlar mı? şayetçözmüyorlarsa okulda TM gurubuna seçmeli 2 saat çağdaşdünya tarihi koyulmasını nasıl değerlendiriyorsunuz

2. karaman2288 Kalfa Üye

Konular:
    2
    Alınan Beğeniler:
    7
    Ödül Puanları:
    8
    ben çözmüyorlar diye biliyorum ve 11 ve 12 sınıflarda seçmeli ders seçtirmemeyi düşünüyorum.Buna YÖK ün en kısa sürede müdehale edip eski zamanlardaki gibi ygs ve lys de lisede okutulan her dersten belli oranlarda soru sorup öğrencilerin lisede kendilerince kıymetli ders önemsiz ders yakıştırmasının da önüne geçmesi gerek diye düşünüyorum.

3. ayyıldız Veziri Azam Site Yetkilisi Vezir-i Azam

Konular:
    885
    Alınan Beğeniler:
    166
    Ödül Puanları:
    63
    Çözmüyorlar. Maalesef her gittiğim toplantıda gündeme getirdiğim bir konu. Uluslararası ilişkiler , Hukuk, Siyaset Bilimi okuyacak bir öğrenci tarih bilmeden okuyacak. Bu yüzden Çağdaş dersi bu konuyu bilen okul müdürleri tarafından genelde seçilmez. Seçilirse de mutlaka norm kaygısı öğretmenimiz mağdur olmasın kaygısıyla seçilir. Hadi onu da geçtim. Psikoloji PDR okuyacak bir öğrenci Psikoloji çözemeden okuyacak. Ders seçilse bile genelde öğretmenlerin yaptığı uygulama ilk dönem hızlı bir şekilde müfredatı bitirmek. Çünkü ikinci dönem öğrenciyi ara ki bulasın! 2. Dönem gelen olursa da onlarla ygsye yönelik önceki yılların sorularını çözmek. Buna bir çözüm bulunur mu? Bulunur elbet. Hukuk Fakültesinin değerli öğretim üyeleri Uluslararası ilişkiler Bölümünün değerli anabilim dalı başkanları Siyaset Bilimi yönetiminin değerli ana bilim dalı başkanları kendi önlerine gelen öğrencinin yüzüne NATO BM SOĞUK SAVAŞ dedikleri vakit kendi yüzlerine yurdumuzun güzide koyunları gibi melul melul bakan bir öğrenci gürûhuyla karşılaşmak istemediklerini hitap ettikleri zaman çözülür!

4. atahoca Usta Üye

Konular:
    33
    Alınan Beğeniler:
    48
    Ödül Puanları:
    28
    Sadece sorun o değil, okullarda derslik ve norm yetersizliği sebebiyle ders seçim işine gidilemiyor. Bir sınıfa derse girdiğiniz zaman misal yarısı ÇTDT işlemek istiyor, yarısı da çözülmeyeceği için istemiyor. ​

Bu sistem içinde; Tarih ders saatleri 3'e çıkarılıp -seçmeli tarih dersleri ilk üç sene iptal edilebilir bunun için- 9,10 ve 11. sınıfta tarih müfredatı (-tabi bazı değişiklikler lazım) bitirilip, 12. sınıfta seçmeli olarak görülmesi daha faydalı olabilir. Biz de hızlı ve daha öz bir şekilde konuları tekrar edebiliriz. Aslında tüm dersler için bir müfredat sorunu var. Hayatı boyunca kullanmayacağı şeyler çocuklara dayatılıp, verimli çağlarında sıralara hapsediyoruz. ​

Sahadaki bizler diyoruz ki oyuncu sakatlandı, değil koşmak yürüyemiyor, değişmesi lazım ama; teknik direktör kulağını bize kapamış vaziyette. Herhalde ayyıldız hocamın dediği gibi sorun üniversiteler el atmadan çözülmez.​

En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 30 Eylül 2011
  5. cebecios Kalfa Üye

Konular:
    4
    Alınan Beğeniler:
    2
    Ödül Puanları:
    8
    tarih dersleri artık sınav sorularının çıktığı bir ders olmaktan çıkmış, bir hobi olmuştur. LYS de sadece sözel öğrencileri tarafından cevaplanmaktadır. sözel alanda da bölümler çok az olduğundan çoğu öğrenci tarafından seçilmemektedir, çocuğun yeteneği olmasa dahi en azından Tm alanına yöneldiğini hepimiz biliyoruz. Sözel alan Türkiyede bitmiştir malesef, eski sistemde S puan türündeki bütün bölümler TM alanına kaydırılmıştır. işin en komik yanı da şu, TM alanındaki bir öğrenci LYS sınavında Felsefe, Sosyoloji , PSikoloji gibi derslerin sorularını çözmüyorlar ancak bu bölümlerin hepsi TM alanında, Sözel öğrencileri ise Felsefe grubu derslerini çözmek zorundalar ancak o alanı yazamıyorlar :))). Tarih temeli olmadan çocuklar hukuk, kamu yönetimi, uluslar arası, sosyoloji gibi alanlara gidiyorlar. Tm öğrencilerinin de LYS sınavında Sosyal alan sorularını cevaplandırmaları gerekir, sadece coğrafya sorusu cevaplamak yeterli değil bence. Tarih dersi soruları YGS de de sorulmasa müzik, beden gibi bir ders konumunda olacak. KPSS sınavında da zorla tarih soruları dayatılıyor:), özel sektördeki tarihçilerin çoğu KPSS kurslarına yöneliyor. ben bilinçli bir erozyonun tarih alanına uygulandığını düşünüyorum...

6. atahoca Usta Üye

Konular:
    33
    Alınan Beğeniler:
    48
    Ödül Puanları:
    28
    Evet, sözel alanda pek meslek yok, bence tamamen kaldırılmasında da bir mahsur yok. İlla alan olacaksa iki alan yeterlidir. Adı YGS veya ne olursa olsun, birinci basamak sınavda tüm öğrenciler tüm derslerden soruları çözsünler. Bu basamak ikinci basamak sınavına katılmak için baraj olsun ya da etkileyecek derecede -tabii derslerin katsayıları eşit- katkısı olsun. Burada bir ortaöğretim mezunundan beklenen asgari kazanımlar sorulsun. İkinci basamakta ise Sayısal ve sözel alan olsun. Sayısal alanda Türkçe (Edebiyat demiyorum), Sözel alanda da (Matematik-1) çözmek gene gerekli olsun. Bunun haricindeki alanındaki tüm derslerden soru çözülmeli. Soru katsayıları arasında uçurum olmamalı.

Tabii bu sınav sistemi içinde bir çözüm ve daha iyisi elbette düşünelebilir. Asgari kazanımlar ise belli kriterlere göre seçilmelidir.

7. ilkker Usta Üye

Konular:
    69
    Alınan Beğeniler:
    238
    Ödül Puanları:
    43
    Bizim okulda 12 yabancı dil sınıfına Tarih 11 dersini seçmeli ders olarak koymuşlar.İlk hafta öğrencilere ödev verdim.Çocuklar hocam haftaya görüşemeyebiliriz bu dersi değiştircez yerine matematik alacağız dediler.iyi dedim.Geçen hafta baktım ders aynen duruyor.Öğrenciler idare unutmuş değiştirmemiş dediler.Sonra program yine değişti.Baktım yine ders onlarda var.Müdür yardımcısı bunlara tarih lazım ben almıycam o dersi onlardan diye diretti.Öğrenciler derse karşı o kadar ilgisiz ki 1 yıl o ders nasıl gider bilmiyorum.11 lerde tm sınıflarından 3-5 öğrencinin isteğiyle seçmeli tarih kaldırıldı.Dersleri öğrencilere seçtirme işinin gerçekten suyu çıkıyor.Diğer sınıflardan istek gelmesine rağmen ders tekrar konulmadı.

8. atahoca Usta Üye

Konular:
    33
    Alınan Beğeniler:
    48
    Ödül Puanları:
    28
    Sıkıntılı bir durum. Müdür yardımcısı haklı. Sizde haklısınız. Sistem de sıkıntı var. Gerek ders saatlerini gerekse sınav sistemini değiştirmek gerekiyor. Çocuklara istemedikleri bir dersi işlemek, sevmediği yemeği yedirmek gibidir. Bazen yemeği mükemmel yapmanız bile tesir etmez.

Bu Sayfayı Paylaş