1. Üniversiteye Girişte Yeni Sistem ve Tarih Dersi konusunda görüşlerinizi paylaşır mısınız ? http://www.tarihbilinci.com/konular/universiteye-giriste-yeni-sistem-ve-tarih-dersi.33734/
  Duyuruyu Kapat

Türbeler bugün açılıyor

'Tarih Haberleri' forumunda Yorgun tarafından 20 Ağustos 2009 tarihinde açılan konu

By Yorgun on 20 Ağustos 2009 17:45
 1. Yorgun Veziri Azam Site Yetkilisi Vezir-i Azam

  Katılım:
  13 Mart 2009
  Konular:
  4,561
  Mesaj:
  13,750
  Medya:
  20
  Alınan Beğeniler:
  10,211
  Ödül Puanları:
  113
  Cinsiyet:
  Erkek
  Web Sitesi:
  [​IMG]

  İstanbul İl Kültür ve Turizm Müdürü Ahmet Emre Bilgili, bugünden itibaren restorasyonu süren türbeler hariç tüm türbelerin ziyarete açılacağını söyledi.
  İstanbul İl Kültür ve Turizm Müdürü Ahmet Emre Bilgili, bugünden itibaren restorasyonu süren türbeler hariç tüm türbelerin ziyarete açılacağını söyledi. Türbelerin bir çoğunun güvenlik gerekçesiyle açılamadığını belirten Bilgili, 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı'nın desteğiyle güvenlik personeli sorununu çözdüklerini kaydetti. Ramazan ayının gelmesiyle birlikte bu yılda vatandaşların türbeler ve camilere yoğun bir ilgi göstermesi bekleniyor.
  İstanbul'daki türbelerin son durumuyla ilgili İstanbul Türbeler Müze Müdürü Hayrullah Cengiz ve Türbeler Çeşmeler Taşınır Taşınmaz Kültür Varlıklarını Koruma ve Yaşatma Derneği(Türçek) Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Ahmet Emre Bilgili bir basın toplantısı düzenledi. İstanbul Türbeler Müze Müdürü Hayrullah Cengiz konuşmasına 1. Abdulhamit Türbesi'nin restorasyonunun bugün itibariyle bittiğini müjdeleyerek başladı.
  İstanbul'da 400'e yakın türbe bulunduğunu ve bunlardan 117'sinin kendi sorumlulukları altında olduğunu belirten Cengiz, kısaca bu türbelerin kendilerine nasıl devredildiğinden bahsetti. Osmanlı devleti döneminde türbelerin kendi vakıfları himayesi altında olduğunu ve giderlerinin buradan karşılandığını kaydeden Cengiz, "Cumhuriyetin kuruluşuyla birlikte türbeler Vakıflar Genel Müdürlüğü bünyesinde toplandı. 2 Eylül 1925 tarihinde türbeler bakanlar kurulu kararıyla kapatılırken, daha sonra tarihi kıymete haiz 125 türbe Maarif Vekaletine devredildi. 15 Şubat 1978 tarihinde İstanbul Türbeler Müze Müdürlüğü kurularak türbelerin bakım, onarım ve diğer hizmetlerini yürütmeye başladı." diye konuştu. Hayrullah Cengiz, İstanbul Türbeler Müze Müdürlüğü bünyesine dahil olan 25 güvenlik personeli ile birlikte, Hatice Turhan Sultan, Havatin, Cedid Havatin, 1. Abdulhamit, 2. Mahmud, Nef-i Fidan, Kanuni Sultan Süleyman, Hürrem Sultan, 3. Mustafa, Yavuz Sultan Selim, Abdulmecid ve Şehzadeler türbelerinin ziyarete açılacağını ifade etti.

  Milli Gazete
   

Bu Sayfayı Paylaş

Yorumlar

'Tarih Haberleri' forumunda Yorgun tarafından 20 Ağustos 2009 tarihinde açılan konu

Bu Sayfayı Paylaş