• İletilerinizde "teşekkür" ifadeleri yasaktır. Lütfen teşekkür ederim ... vb ifadeler kullanmayınız.Teşekkür etmek istiyorsanız ilgili iletinin altında yer alan "beğen"ebilirsiniz.

Türbeler bugün açılıyor

Yorgun

Veziri Azam
Yönetici
Vezir-i Azam
Katılım
13 Mar 2009
Mesajlar
13,883
Beğeniler
11,874
Puanları
113
Web sitesi
www.tarihsinifi.com
#1


İstanbul İl Kültür ve Turizm Müdürü Ahmet Emre Bilgili, bugünden itibaren restorasyonu süren türbeler hariç tüm türbelerin ziyarete açılacağını söyledi.
İstanbul İl Kültür ve Turizm Müdürü Ahmet Emre Bilgili, bugünden itibaren restorasyonu süren türbeler hariç tüm türbelerin ziyarete açılacağını söyledi. Türbelerin bir çoğunun güvenlik gerekçesiyle açılamadığını belirten Bilgili, 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı'nın desteğiyle güvenlik personeli sorununu çözdüklerini kaydetti. Ramazan ayının gelmesiyle birlikte bu yılda vatandaşların türbeler ve camilere yoğun bir ilgi göstermesi bekleniyor.
İstanbul'daki türbelerin son durumuyla ilgili İstanbul Türbeler Müze Müdürü Hayrullah Cengiz ve Türbeler Çeşmeler Taşınır Taşınmaz Kültür Varlıklarını Koruma ve Yaşatma Derneği(Türçek) Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Ahmet Emre Bilgili bir basın toplantısı düzenledi. İstanbul Türbeler Müze Müdürü Hayrullah Cengiz konuşmasına 1. Abdulhamit Türbesi'nin restorasyonunun bugün itibariyle bittiğini müjdeleyerek başladı.
İstanbul'da 400'e yakın türbe bulunduğunu ve bunlardan 117'sinin kendi sorumlulukları altında olduğunu belirten Cengiz, kısaca bu türbelerin kendilerine nasıl devredildiğinden bahsetti. Osmanlı devleti döneminde türbelerin kendi vakıfları himayesi altında olduğunu ve giderlerinin buradan karşılandığını kaydeden Cengiz, "Cumhuriyetin kuruluşuyla birlikte türbeler Vakıflar Genel Müdürlüğü bünyesinde toplandı. 2 Eylül 1925 tarihinde türbeler bakanlar kurulu kararıyla kapatılırken, daha sonra tarihi kıymete haiz 125 türbe Maarif Vekaletine devredildi. 15 Şubat 1978 tarihinde İstanbul Türbeler Müze Müdürlüğü kurularak türbelerin bakım, onarım ve diğer hizmetlerini yürütmeye başladı." diye konuştu. Hayrullah Cengiz, İstanbul Türbeler Müze Müdürlüğü bünyesine dahil olan 25 güvenlik personeli ile birlikte, Hatice Turhan Sultan, Havatin, Cedid Havatin, 1. Abdulhamit, 2. Mahmud, Nef-i Fidan, Kanuni Sultan Süleyman, Hürrem Sultan, 3. Mustafa, Yavuz Sultan Selim, Abdulmecid ve Şehzadeler türbelerinin ziyarete açılacağını ifade etti.

Milli Gazete
 

Benzer Konular

Üst Alt