• Kaynak menüsünden dosya indirebilmek istiyorsanız lütfen forum kullanım bilgisini okuyunuz

Türkiye Cumhuriyeti İnkılâp Tarihi ve Atatürkçülük Dersi Müfredatı

Tarih Öğretmeni

Sultan
Yönetici
Sultan
Katılım
11 Mar 2009
Mesajlar
7,925
Beğeniler
6,334
Puanları
113
Konum
Yeryüzü
Web sitesi
www.tarihbilinci.com
#1
Türkiye Cumhuriyeti İnkılâp Tarihi ve Atatürkçülük Dersi Müfredatı
Genel Ortaöğretim Türkiye Cumhuriyeti İnkılâp Tarihi ve Atatürkçülük Dersi Öğretim Programı

Bağlantıyı görüntüleme izniniz yok Giriş yap veya üye ol.


alternatif

Bağlantıyı görüntüleme izniniz yok Giriş yap veya üye ol.

alternatif

Bağlantıyı görüntüleme izniniz yok Giriş yap veya üye ol.
 

serberk

Acemi Üye
Katılım
14 Mar 2009
Mesajlar
32
Beğeniler
2
Puanları
6
#2
yönlendirilen sayfada ilköğretim 8. Tc inkılap tarihi müfredatı var. Ortaöğretimin yok
 

nurdamla

Usta Üye
Katılım
16 Mar 2009
Mesajlar
448
Beğeniler
300
Puanları
63
Konum
kayseri
#3
programda lise 3 müfredatı yok ilgilenirseniz sevinirim.şimdiden allah razı olsun
 

Tarih Öğretmeni

Sultan
Yönetici
Sultan
Katılım
11 Mar 2009
Mesajlar
7,925
Beğeniler
6,334
Puanları
113
Konum
Yeryüzü
Web sitesi
www.tarihbilinci.com
#5

Tarih Öğretmeni

Sultan
Yönetici
Sultan
Katılım
11 Mar 2009
Mesajlar
7,925
Beğeniler
6,334
Puanları
113
Konum
Yeryüzü
Web sitesi
www.tarihbilinci.com
#6

atahoca

Usta Üye
Katılım
30 Mar 2009
Mesajlar
543
Beğeniler
152
Puanları
43
#7
T. C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük Dersi Öğretim Programı (10.12.2010)

Ortaöğretim T. C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük Dersi Öğretim Programı, program yenileme çalışmaları kapsamında tamamlanarak 10.12.2010 tarih ve 228 sayılı Kurul Kararı ile kabul edilmiştir.

Bağlantıyı görüntüleme izniniz yok Giriş yap veya üye ol.

Bağlantıyı görüntüleme izniniz yok Giriş yap veya üye ol.

 
Moderatör tarafında düzenlendi:
Katılım
30 Ağu 2009
Mesajlar
407
Beğeniler
203
Puanları
43
#9
T.C İnkılap Tarihi ve Çağdaş Türk ve Dünya Tarih Dersleri yeni müfredatı

MEB'den 'Milli Güvenlik' düzenlemesi
illi Eğitim Bakanlığı (MEB), kaldırılan MilliGüvenlik dersinde yer alan bazı konuları, Türkiye Cumhuriyeti İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük ile Çağdaş Türk ve Dünya Tarihi derslerineekleyerek, programları yeniledi.
Bakanlık, ortaöğretim kurumlarında verilen MilliGüvenlik Bilgisi dersinin 2012-2013 öğretim yılından uygulamadan kaldırılmasını kararlaştırmıştı. Bu derse ait haftalık 1 derssaatinin ise seçmeli ders saatlerine eklenmesi kabul edilmişti.
Bakanlık bünyesinde oluşturulan komisyonca, kaldırılan Milli Güvenlik dersinin öğretim programında yer alan bazı konular, amaçlar ve açıklamalar ortaöğretimde okutulan Türkiye Cumhuriyeti İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük dersi ile Çağdaş Türk ve Dünya Tarihi dersine ilişkilendirilerek, eklemeler yapıldı.
Yapılan eklemelerle mevcut derslerin programları, değişiklik nedeniyle yenilendi.
Atatürkçü düşünce sistemi öğretilecek
Haftada 2 ders saati verilen Türkiye Cumhuriyeti İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük Ders programına Milli Güvenlik dersine bağlı olarak yapılan eklemeler daha çok “Atatürkçülük ve Atatürk İlkeleri” ünitesiyle gerçekleşti.
Derste öğrencilere, Atatürkçü düşünce sistemini kavrama, Atatürkçülüğün önemini değerlendirebilme, Atatürk ilkelerinin amacını analiz edebilme, Atatürk ilke ve inkılaplarının dayandığı esasları da analiz edebilme kazanımları verilecek.
Öğrenciler bu kazanımları elde edebilmek için Atatürkçü düşünce sisteminin oluşmasına etki eden tarihi nedenleri araştırarak sunu hazırlayabilecek.
Atatürkçülüğün nitelikleri, Türk milletinin ihtiyaçlarından doğduğu, temelinde milli kültürün ve evrensel değerlerin olduğu, akıl ve bilime dayandığı, yabancı siyasal akımlar ve ideolojilerden etkilenmediği, Atatürk'e özgü olduğu ve Atatürkçülüğü oluşturan ilkelerin bir bütün olduğu anlatılacak.
Öğrencilerden, Atatürk'ün sözleri ve demeçlerinden yararlanarak Atatürk ilke ve inkılaplarının dayandığı esasları açıklayan makale yazmaları istenecek.
Milli birliğin olumlu, olumsuz sonuçları ele alınacak
Atatürkçü düşüncede milli güç unsurlarının analiz edilmesinin de öğretileceği derste, milli güç unsurları olarak yer bulan siyasi, ekonomik, askeri ve sosyokültürel güç kavramları açıklanacak.
Milli birlik ve beraberliğin Türk toplumuna sağladığı yararlar örneklerle açıklanacak, milli birliğin doğurduğu olumlu sonuçlar ve milli birliğe önem verilmeyişinin olumsuz sonuçlarına yer verilecek.
Öğrencilere milli birlik ve beraberliği güçlendiren unsurlar kavratılacak. Bu öğretilirken de milli eğitim, milli kültür, dil, tarih, kültür ve ülkü birliği, Misak-ı Milli, Türklük şuuru ve manevi değerler anlatılacak.
Atatürk ilkeleri analizi
Atatürk ilkelerine sahip çıkmanın ve devamlılığını sağlamanın gerekliliğini değerlendirebilme kazanımlarının da verileceği derste, Atatürk ilkelerinin her birini analiz edebilme becerisi kazandırılacak. Öğrenciler, ilkelerle ilgili makale yazabileceği gibi ilkelere ilişkin kavram haritası da hazırlayacak.
Laiklik ilkesi analiz edilirken, dini istismar ve taassup konularında Atatürk'ün düşünceleri ele alınacak, sözleri ve görüşlerinden örnekler verilecek. Laikliğin Türk toplumuna sağladığı faydaların değerlendirilmesi, kanun önünde eşitlik, çağdaşlaşma, toplumsal barış ve huzurun sürekliliğini sağlama, milli birlik ve beraberliği güçlendirme bağlamında verilecek.
İnkılapçılık ilkesi ise yenileşmeye ve gelişmeye katkısı, çağdaşlaşma çabalarının sürekliliğini sağlaması ve Atatürkçü düşünce sistemine dinamik bir yapı kazandırması açısından değerlendirilecek.
Atatürk ilkeleri ile Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin temelleri, Türk toplumunun çağdaşlaşması, ülkede demokrasinin gelişmesi, insan hak ve özgürlükleri arasındaki ilişkilere de yer verilecek.
Ermeniler konusu
Programda, “Milli Mücadelenin Hazırlık Dönemi” adlı ünite işlenirken “Ermeniler ve Yunan-Pontus” ile ilgili konular da yer alacak.
Buna göre, derste öğrencilerin, Yunanistan'ın günümüzdeki Pontus iddialarını gerçekleştirme faaliyetlerini değerlendirebilmeyi, Yunanistan'ın Karadeniz bölgesi ile ilgili iddialarını açıklamayı öğrenmeleri amaçlanacak.
Öğrencilere, “tarihi ve bilimsel açıdan soykırım iddialarının geçersizliğini ispat etme, Birleşmiş Milletler (BM) Soykırım Suçunun Önlenmesi ve Cezalandırılması Sözleşmesindeki soykırım tanımı ile Yunanistan'ın asılsız iddialarını karşılaştırma, Pontus iddialarının geçersizliğini tarihi, kültürel, siyasi ve nüfus yapısı bakımından ispat etme” kazanımları öğretilecek. Yunanistan'ın soykırım iddialarının geçersizliği BM ve uluslararası diğer sözleşmelere göre değerlendirilecek.
Öğrencilere aynı zamanda Cumhuriyet yönetimine yönelik iç ve dış tehditler de kavratılacak. Lozan Barış Antlaşması'nın Türk dış politikasındaki önemi anlatılacak ve bu anlaşmaya göre Türkiye'de kimlerin azınlık sayıldığına değinilecek. Atatürk'ün milli dış politika hakkındaki görüşleri değerlendirilecek.
Terör olayları ele alınacak
Çağdaş Türk ve Dünya Tarihi dersi öğretim programı ise haftada 4 ders saati esas alınarak hazırlandı. Milli Güvenlik dersinden eklenen kazanımlara göre ise bu derste öğrenciler Türk dış politikasındaki gelişmeleri açıklamayı öğrenecek. Türkiye'nin Ortadoğu'daki rolü ve izlediği politika ele alınacak, artan terör olayları, Ermeni terör örgütü ASALA'nın faaliyetleri ve Türkiye'nin bu konuda izlediği politikaya değinilecek.
Türk-Yunan ilişkileri; Ege adaları, Kıta sahanlığı ve Kıbrıs meselesi çerçevesinde ele alınacak.
Soğuk Savaş dönemine ilişkin bilgilerin de anlatılacağı derste, iki kutuplu dünya düzeninde Türkiye'nin izlediği politika gerekçeleri anlatılacak. Türkiye'nin Türk Cumhuriyetleri ve Ortadoğu'da izlediği politikalar ve bu politikaların sonuçları tartışılacak.
Türkiye'nin Avrupa Birliğine üyelik süreci ve bu süreçte meydana gelen gelişmeler ele alınacak, öğrencilerin Türk dış politikasındaki gelişmeleri kavramalarına ilişkin kazanımlar verilecek.
Derste, Türkiye'de meydana gelen siyasi, sosyal, kültürel ve ekonomik gelişmeleri kavrama kazanımları öğretilecek, bu kapsamda terör olaylarının sebepleri ve terörü önlemeye yönelik tedbirler değerlendirilecek.
 

atahoca

Usta Üye
Katılım
30 Mar 2009
Mesajlar
543
Beğeniler
152
Puanları
43
#10
Konuların dağılımında siyasi tarih kısmına çok az süre ayrılmış. Bu durum düzeltilmeli.
 
Üst Alt