• Kaynak menüsünden dosya indirebilmek istiyorsanız lütfen forum kullanım bilgisini okuyunuz

TÜRKİYE GENELİ DENEME SORUSU

sergür

Acemi Üye
Milli bilinci oluşturarak geçmişte bir arada yaşamış ve gelecekte de bir arada yaşamak isteyen toplumun birlik ve beraberlik içinde olmasını sağlayan tarih, toplumdaki manevi değerlerin gelişmesinde de önemli rol oynar.
Buna göre Mustafa Kemal Atatürk'ün aşağıdaki sözlerinden hangisi bu yargıyı destekler niteliktedir?
A) "Tarihi yapan akıl, mantık,muhakeme değil; belki bunlardan ziyade hissiyattır."
B) "Bu memleket tarihte Türk'tü ,bugün de Türk'tür ve sonsuza kadar Türk olarak kalacaktır."
C) Tarih bir milletin neler başarabilme gücünde olduğunu gösteren en doğru kılavuzdur."
D) "Türk çocuğu ecdadını tanıdıkça daha büyük işler yapmak için kendinde kuvvet bulacaktır."
E) "Tarih, gerçekleri tahrif eden bir sanat değil,belirten bir ilim olmalıdır."

Maktas

Acemi Üye
Öncelikle zor bir soru olmuş. Cevap olarak bence C şıkkı olması gerekir. Soruda ki "toplumdaki manevi değerlerin gelişmesi" ifadesi ile C şıkkındaki "en doğru kılavuz" ifadesi birbirine yakın duruyor. Diğer taraftan muhtemelen cevap D şıkkı olarak verilecek sanırım. Yeni neslin ecdadını tanıyarak büyük işler yapmak için kendinde kuvvet bulmasını, manevi gelişimle bağlantılı olduğu ileri sürülebilir.

haktor

Kalfa Üye
ben buna D şıkkı dedim. Çünkü "toplumun birlik ve beraberlik içinde olmasını sağlayan tarih" ile ecdadını düşünürsek, türk çocuğunda da manevi değerlerin gelişmesinde etkili olur diye düşünüyorum.

alpdogu

Acemi Üye
paragrafta hem geçmiş hem gelecek vurgusu yapılmış. geçmiş ve gelecek vurgusuna işaret eden cümle D şıkkında bulunmaktadır.

tarihciömer

Acemi Üye
Cavap B olmalı .Milli bilinç: Türklük.Yani Türk milliyetçiliği. Tarihte Türk'tü ,bugün de Türk'tür ve sonsuza kadar Türk kalacaktır derken soru kökündeki geçmiş ve gelecek vurgusu olduğu açık. Birlik ve beraberliği sağlayan da milliyetçiliktir. Ayrıca milliyetçilik; bayrak, vatan, millet,Kur'an gibi manevi değerlerimizi güçlendirir.

Son düzenleme:

musamet

Acemi Üye
orjinal yayınları tyt deneme sorusu zor olmuş gerçekten öğrenciler farklı cevaplar vermişler
cevap olarak D daha yakın durmakta

percy

Vezir
Yönetici
Vezir
Geçen hafta son sınıflara uygulamıştım bu denemeyi. Piyasaya yeni giriyor sanırım işler grubu altında (orijinal yayınları). Türkçe soruları bayağı zordu. Fiyatı 3 lira tutmuşlardı katılımda 400 bin civarında imiş sanırım. Cevap anahtarı D şıkkı diyor.

karayağız

Acemi Üye
Cevap D şıkkıdır. Çünkü geçmiş ve geleceği kapsayan, aynı zamanda maneviyatla ilgili olan şık D şıkkıdır.

Üst Alt