1. Üniversiteye Girişte Yeni Sistem ve Tarih Dersi konusunda görüşlerinizi paylaşır mısınız ? http://www.tarihbilinci.com/konular/universiteye-giriste-yeni-sistem-ve-tarih-dersi.33734/
    Duyuruyu Kapat
?

Türkiye'de tarih eğitimi-öğretimi yeterli mi?

1. Evet,yeterli

0 oy
    0.0%
  2. Hayır,yeterli değil

0 oy
    0.0%
  3. Kararsızım

0 oy
    0.0%

Bu Sayfayı Paylaş

1. Tarih Öğretmeni Sultan Site Yetkilisi Sultan

Konular:
    4,876
    Medya:
    172
    Alınan Beğeniler:
    4,009
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    Tarih Öğretmeni
    Web Sitesi:
    Türkiye'de tarih eğitimi-öğretimini nitelik ve nicelik olarak yeterli buluyor musunuz ?

İlköğretimden üniversiteye kadar tarih eğitimi-öğretiminde karşılaştığınız sorunlar neler ?

Sorunlara karşı çözüm önerileriniz var mı ?

Tarih ders saatlerinin azalmasına karşı neler yapılabilir ?

Not: Anket, genel değerlendirme,sorunlar ve önerileriniz Milli Eğitim Bakanı'na, Talim Terbiye Kurulu Başkanlığı'na,Orta Öğretim Genel Müdürlüğü'ne gönderilecektir. Hepimizin göndermesi daha iyi olur. Sadece onlara değil, sivil toplum kuruluşlarına ve medyaya da göndermemiz gerekir....

2. Talebe Yeniçeri Ağası Yeniçeri Ağası

Konular:
    312
    Medya:
    1
    Alınan Beğeniler:
    685
    Ödül Puanları:
    93
    En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 23 Ekim 2009
  3. ayyıldız Veziri Azam Site Yetkilisi Vezir-i Azam

Konular:
    885
    Alınan Beğeniler:
    168
    Ödül Puanları:
    63
    Burada 3 şık yerine daha seçici olmak ve analizi kuvvetlendirmek için şıkların artırılması mümkün olabilir mi? :scratch:

4. Tarih Öğretmeni Sultan Site Yetkilisi Sultan

Konular:
    4,876
    Medya:
    172
    Alınan Beğeniler:
    4,009
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    Tarih Öğretmeni
    Web Sitesi:
    alternatifleriniz ?

5. ayyıldız Veziri Azam Site Yetkilisi Vezir-i Azam

Konular:
    885
    Alınan Beğeniler:
    168
    Ödül Puanları:
    63

Öncelikle tarih eğitim-öğretiminin yeri belirtilmeli diye düşünüyorum. İlköğretim, ortaöğretim,dersane, üniversite hepsinde de tarih eğitimi veriliyor. Genel olarak düşünülüyorsa aynen kalmalı diyebilirim.

Şık olarak da derece sıfatları kullanılarak 5 veya 6 şıkka çıkarılabilir.
    mesela çok iyi, yeterli, yetersiz, çok yetersiz, bu konuda fikrim yok gibi olabilir. Diğer arkadaşlar da fikirlerini söylerse ortak akıl üretmiş oluruz..

6. sedataltas Usta Üye

Konular:
    239
    Alınan Beğeniler:
    782
    Ödül Puanları:
    38
    Türkiye’de bizim de içinde bulunduğumuz Ortaöğretim kurumlarında sembolik bir tarih öğretimi var. Son programlarda da öğrencilerimize bir araştırmacı-tarihçi misyonu yüklenmiş sanırım. Özellikle henüz 14-15 yaşında olan bir insanı profesyonel tarihçi gibi düşünüp kazanımları ona göre hazırlamak daha başından itibaren öğrencilerimizi tarihten soğutur kanısındayım. Örneğin; 9. Sınıftaki bir öğrenci istisnalar hariç “olay” kavramının tanımını soyut ifadelerle yapamıyor. Açarsak “Kendisinin doğumunun” bir olay olduğunu “doğum” kavramının ise bir olgu olduğunu sorulan sorularda doğru olarak yanıtlamasına rağmen “olay” ve “olgu” kavramlarını tanımlayamıyor. Tabi çevresel faktörler, kullanılabilen kelime sayısı, dışarıyı tanıyabilme yetisi de bu durumu etkiliyor.

Asıl üstünde durulması gereken öğrenciden ne istediğimizdir diye düşünüyorum. Öğretmenin kullandığı dil de önemli tabi. Öğrencinin gün içinde kullandığı kelimelerle yapılan iletişim öğrenci üzerinde daha etkili oluyor. Kolay öğrenme sağlıyor. Ancak tabi öğrencinin kelime dağarcığını arttırıcı faaliyetlerin de yapılması gerekiyor. Kitap okuma kampanyalarına daha büyük ağırlık verilmeli, hızlı okuma kursları çok genişletilmeli kanısındayım. Sembolik öğrenmenin yanında öğrencinin aktif olabileceği bir öğrenme ortamı da oluşturulmalı bence. Türkiye’de özellikle 9. Sınıflara Drama dersleri zorunlu hale getirilmeli.

7. bengisu853 Acemi Üye

Konular:
    0
    Alınan Beğeniler:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Ülkemizde Tarih eğitmi zaten yetersizdi. Son yıllarda Bilinçli bir şekilde daha da yetersizleştiriliyor. Ortaöğretimde Coğrafya dersi tarihten daha önemli hale getirildi. Bunda sanıyorum son yıllarda Ilımlı İslam, Büyük Ortadoğu Projesi gibi projelerin de rolü olsa gerek. Özellikle tarih bilinci kazanmış kuşakların yetişmesi bu projeler için sakıncalı bulunuyor olmalı...

8. ayyıldız Veziri Azam Site Yetkilisi Vezir-i Azam

Konular:
    885
    Alınan Beğeniler:
    168
    Ödül Puanları:
    63
    Bu konuda uzunca bir yazıda düşüncelerimi belirteceğim önce su sınavı bir atlatayım hayırlısıyla..

9. tuğbapemik Acemi Üye

Konular:
    0
    Alınan Beğeniler:
    1
    Ödül Puanları:
    8
    kendi adıma soyluyom yeterli olmaya calısıyom ama öğrenciler herseyden bihaber olmaya basladı son zamanlarda.zaten avrupalılarında isteyi bu.bizi bizden uzaklaştırmak istiyolar.biz geçmişimizden uzaklaştıkça hersey daha kotu olacak;ama buna fırsat vermeyelim

10. tuğbapemik Acemi Üye

Konular:
    0
    Alınan Beğeniler:
    1
    Ödül Puanları:
    8
    ilgili makamlara dilekçe filan yazabilirizi ders sayılarının artması için.ben meslek lisesinde gorev yapıyorum ve haftada 2 saat yetmiyo zaten ve verimli olmuyo

11. Talebe Yeniçeri Ağası Yeniçeri Ağası

Konular:
    312
    Medya:
    1
    Alınan Beğeniler:
    685
    Ödül Puanları:
    93
    ne sınavı bu ?

12. kibela24 Veliaht Site Yetkilisi Veliaht

Konular:
    2,498
    Alınan Beğeniler:
    66
    Ödül Puanları:
    48
    Bu ülkenın dogusunda batısında kuzeyınde düz liselerde gorev yaptım..

Lise son sınıf öğrencılerının yarısından fazlası hala Çanakkale Savaşında kımlerle savaştıgımızı bilemıyorsa burda bır yetersizlık var ...

Bende yıllardır soruyorum kendıme..Öğretmenlerde mı..tarıh egıtımınde mı öğrencılerde mı sıstem de mı sorun var......

Bu ıkı yıla kadar tarıh ders kıtaplarında cok buyuk eksıklıkler vardı..

Öğrencıler tarıhı sadece sınavda lazım olacak dıye ezberlıyor sonrada unutup gıdıyorlardı..

Tarihin yaşamın bır parçası olduğunu farkına varamıyorlardı..

Bu yıl lise bır ve lise ikideki kitaptakı etkinlıklerle öğrencıler en azından düşünüyor yorumlamaya çalışıyor..Bu seferde ders sayısının azlıgı tarıh eğitimınde buyuk sıkıntı olarak karşımıza cıkıyor....

Öğrencılerımız etrafdan duydukları tarıhı bılgılere kitaptakılerden daha fazla ınanıyor..Bu memlekette tarihçiler başka herkes tarıh konusunda konuştukları için....

Kitaplar bu konuda daha doyurucu olmalı.Daha düne kadar Sözde Ermenı Soykırımı Pontus Sorunu kıtaplarda yoktu..

Cağdaş Türk Dünyası dersı olması guzel bır yenılık ..KEske daha once olsaydı....

13. zizil Acemi Üye

Konular:
    1
    Alınan Beğeniler:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    tarih eğitimi yetersiz olmaktan ziyade imkanların yanlış kullanıldığı kanaatindeyim. mesela bizler öğretmenler olarak öğrencilerin hergün akşama kadar bulundukları dolayısıyla sahiplendikleri sınıflara gidiyoruz. bir nevi misafiriz ve bizim gibi diğer öğretmenler de aynı şekilde 40'ar dakikalık misafirler olarak o sınıfta bulunuyor öğrenciler nazarında. bence bir an önce sınıf sisteminden vaz geçilmeli ve her öğretmenin sahipleneceği, her türlü materyalin hazır bulunduğu derslik sistemine geçilmelidir. böylece öğrenciler psikolojik olarak derslere hazır gireceklerdir. ayrıca sınıf içinde eşyalara zarar verme gibi istenmeyen olayların önüne de geçilmiş olacaktır.

14. DTCF_97 Acemi Üye

Konular:
    5
    Alınan Beğeniler:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    bende Sedataltaş hocama katılıyorum gerçekten de öğrencilerimizin kelime dağarcığı çok zayıf ve orta öğretim düzeyindeki öğrencilere bile tarih konuları soyut geliyor anlamakta zorlandıklarını hissediyorum,coğrafya konusunda da çok yetersizler bu konudaki yetersizlikleri de bizim dersimizi olumsuz etkiliyor.Sadece işitsel tarzda değil görsel uygulamalara da yer verdiğimiz zaman müfredatı yetiştirme sıkıntısı yaşıyoruz

15. kristal Veliaht Veliaht

Konular:
    1,164
    Alınan Beğeniler:
    38
    Ödül Puanları:
    48
    Bu alandaki linki görmek için foruma kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız.

bir yanda bakanlık müfredatı...
    diğer yanda koşulların farklılığı....
    öğrencilerin ilgi, ihtiyaç, beklentileri...
    öğretmenin pedagoji bilgisi özel alan hakimiyeti...
    bilmek mi yeterli, bildiğini paylaşabilmek mi önemli...
    tarihi sevmek mi sevdirmek mi???
    geleceği geçmişin izlerinde aramak....
    sağlam adımlarla ilerlemek....nereye kadar...
    Türkiye'de tarih eğitimi öğretimi yeterli mi ?
    bu konuda sorunları tespitte ederiz, çözümlerde üretebilirizde...
    asıl sorun çözüm yollarının yetkili mercilerce ne kadar dikkate alınacağı...
    ders sayısının yetersizliği deniliyor ki doğrudur, dile de getiriliyor,
    yetkililere de iletiliyor sonuç=çözüm yok....

kuşkusuz doğru...ama tek ve en önemli etken değil...
    konumuz liselerdeki tarih eğitimi olduğuna göre..

16. epigrafya Kalfa Üye

Konular:
    6
    Alınan Beğeniler:
    15
    Ödül Puanları:
    6
    kesinlikle yeterli değil bunda en büyük etken müfredat bence çözümü ise pedagoglar bilir bence
    sevgiler

17. punika Yeniçeri Ağası Yeniçeri Ağası

Konular:
    83
    Alınan Beğeniler:
    130
    Ödül Puanları:
    16
    Meslek:
    öğretmen
    sorun çok ama çözüm konusunda en başa dönmeliyiz bence.önce amaçlarımızı gözden geçirmeliyiz ki eğitim sürecimizi ve sonuçlarımızı planlayabilelim.nasıl bir insan yetiştirmek istiyoruz?ya da tarih bilinci kazansın mı yoksa koyun olarak daha çok mu işe yarar?:)
    şurası bir gerçek ki biz öğretmenlerin karşılaştıkları bir çok sorun var ama bütün bu sorunların kaynağı aslında sistemin en başından başlıyor.dolayısıyla köklü bir eğitim reformuna ihtiyacımız var.ilköğretimin kalitesini düşürdükçe liseye gelenlerin durumu da parlak olmuyor tabii ki!sonuçta kültürsüz üniversiteliler ve cahil kalmış bir toplum ortaya çıkıyor!
    okumayan,okuduğunu anlayamayan,kendini geliştirmekten uzak,cahil ve cahilliğinden mutlu olan bir öğrenci topluluğu ile karşı karşıyayız malesef!bize gelen malzeme böyle olunca müfredattır,konuları yetiştirmektir,projeleri düzenlemektir,yazılıları yapmaktır derken bütün bu olumsuzlukları bir türlü kapatamıyoruz.sonuçta okuma yazma bile bilmeyen öğrencilere lise diploması verip mezun ediyoruz:)işte Türkiye gerçeği bu!
    tarih dersliği sistemine mutlaka geçilmesi lazım ama Türkiye'de bu biraz hayal gibi!fiziki şartlar el vermiyor çoğu zaman!teknolojik imkanlar derslerde kullanılmalı ama bu da çoğu zaman ekonomik olmuyor!ders kitaplarına gelince değişmesi iyi oldu ama öğrenciler düşünme ve yorumlama yeteneğine sahip olmadıkları için yorumlamayı bile ben yapıyorum bazen!:)üstelik etkinliklerin hepsini yapmak için ders saatinin en az 4 saat olması gerekli!:)üstelik tatillere doymayan bir ülke olduğumuz için işimiz oldukça zor!:hysterical:

18. NAKIŞ Acemi Üye

Konular:
    0
    Alınan Beğeniler:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    okulda verİlen tarİh derslerİnİ kesİnlİkle yeterlİ bulmuyorum tarİh derslerİnİn her geÇen gÜn etkİsİz eleman halİne getİrİlmeye ÇaliŞilmasindan dolayi bÜyÜk ÜzÜntÜ ve utanÇ duyuyorum anadolu lİsesİnde ÇaliŞan bİr ÖĞretmenİm ÖĞrencİlerİ İyİ mÖtİve ettİĞİnİz zaman tarİhten Çok bÜyÜk keyİf aldiklarini gÖrÜyorum ancak Öss de eŞİtaĞirlik siniflarinda bİle alan dersİ kabul edİlmeyen bİr dersİ İŞleme noktasinda zorluklar yaŞandiĞini da bİlİyorum okullarda dar kapsamli mÜfredati olmasina raĞmen coĞrafya derslerİnİn sayisinin arttirilip tarİh derslaerİne yetİm muamelesİ yapilmasini kiniyorum mustafa kemal atatÜrk’Ün “tÜrk ÇocuĞu ecdadini tanidikÇa daha bÜyÜk İŞler baŞarmak İÇİn kendİnde kuvvet bulacaktir” sÖzÜnÜ hatirlatiyor ve mİllİ eĞİtİm bakanliĞina İletİlmek Üzere Şu Önerİlerde bulunuyorum:

1)tarİh ders saatlerİ kesİnlİkle artirilmalidir
    2)12.siniflar da ÇaĞdaŞ tÜrk ve dÜnya tarİhİ mecburİ ders olarak en azindan 2 saat olrak okutulmalidir
    3)Öss de katsayisi “mutlaka” artirilmalidir
    4)ÖĞrencİlerİn gÖrÜŞlerİnİ anlatabİlmek dÜnle bÜgÜnÜ baĞlayabİlmesİnİ saĞlayabİlmesİ İÇİn "tarİh semİnerİ" derslerİ konulmalidir
    5)her okula zorunlu olarak “tarİh klubÜ” kurulmali ve aktİf ÇaliŞmasi saĞlanmalidir

En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 19 Aralık 2009
  19. rgrfdrr Acemi Üye

Konular:
    0
    Alınan Beğeniler:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    kafamdan o kadar çok şey geçiyorki hangi birini yazsam bilemiyorum neyse daha sonra yorum yapayım iyisi mi

20. zeru Acemi Üye

Konular:
    0
    Alınan Beğeniler:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    tarih eğitiminde en büyük sorun bence tarih kitaplarının öğrencinin ilgisini çekmeyecek şekilde hazırlanmasıdır.

Bu Sayfayı Paylaş