1. İletilerinizde "teşekkür" ifadeleri yasaktır. Lütfen teşekkür ederim ... vb ifadeler kullanmayınız.Teşekkür etmek istiyorsanız ilgili iletinin altında yer alan "beğen"ebilirsiniz.
  Duyuruyu Kapat

Bu Sayfayı Paylaş

 1. ayyıldız Veziri Azam Site Yetkilisi Vezir-i Azam

  Katılım:
  11 Mart 2009
  Konular:
  883
  Mesaj:
  3,452
  Alınan Beğeniler:
  191
  Ödül Puanları:
  63
  "Tepük"... Futbolun özü "tepiklemek" değil mi? Divanü Lügati't‑Türk en az 1000 yıllık futbol geçmişimizi anlatır!

  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
   

  Benzer Konular

 2. Ece Usta Üye

  Katılım:
  11 Mart 2009
  Konular:
  5,027
  Mesaj:
  14,119
  Alınan Beğeniler:
  27
  Ödül Puanları:
  0
  Bu alandaki linki görmek için foruma kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız.
  ESKİ TÜRKLERİN OYUNU : TEPÜK

  Bu alandaki linki görmek için foruma kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız.
  Futbol, dünyanın birçok ülkesinde en popüler spor olmasının yanında tarihi de çok çok eskilere dayanır. Milattan bile daha önceleri futbol benzeri ayakla oynanan oyunların olduğu biliniyor. Antik Yunan, Roma ve Çin Medeniyetleri başta olmak üzere neredeyse tüm medeniyetlerde futbolun ayak izlerini takip edebiliriz. İlginçtir, bilinen dünya ile o zamanlar hiçbir ilişkisi olmayan Amerikan yerlilerinde bile bu oyunun değişik varyasyonlarının oynandığını biliyoruz. Bütün bunlar gösteriyor ki, bir top peşinden koşma, çağlar boyunca insanoğluna ilgisini celbetmiştir.

  Bu alandaki linki görmek için foruma kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız.Bu alandaki linki görmek için foruma kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız.​

  Türkler özelinde konuşacak olursak, belli ki top peşinde koşmak, çok eski bir zevkimiz. Türkler hakkında yazılı birçok kaynakta ayakla oynanan bir oyundan bahsedilir.
  Tsang kentinde, Türklerden oluşan kız ve erkeklerin beraber oynadığı oyunu izleyen Hiuan adlı bir Çinli bu satırları yazar: "Büyük mabetlerde sık sık ayak topu müsabakaları yapılır. Bu oyunda topa elle dokunulamaz. Ya ayakla, ya da başla vurulur ve böylece topu hasım kaleden içeri sokmak için uğraş verilir."

  Burada dikkat edilmesi gereken unsurlardan birisi de kadınların da oyuna iştirak etmeleridir. Hatta bazı kaynaklar oyunu sadece kadınların oynadığı bir oyun olarak anlatılır.

  Göktürkler hakkında bilgi veren Tung-Tien adlı Çin kaynağında, topla oynanan bu oyundan şöyle bahsedilir: “Erkek çocuklar sazlık ve ağaçlık yerlerde eğlenirler. Kızlar deri top tekmelerler. At sütünden mamül kımız içip , sarhoş olurlar şarkı söylerlerdi. "

  Bu alandaki linki görmek için foruma kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız.​

  Yine bir başka Çinli kaynakta, aynı şekilde ayakla oynanan bir oyun anlatılır. Oyun aracı olarak, genellikle sekiz parçalı dikilmiş deri kılıflara yün doldurularak yapılan topların kullanıldığı bahsedilmektedir. "Kuzeyli Barbarlar" olarak tanımlanan ilk Türklerin, bu oyunda usta olduğu ifadesi geçer.

  Kaşgarlı Mahmut'un 11. yy'da hazırladığı, Türkçe'nin bilinen en eski sözlüğü Divânu Lügati't-Türk, Türklerin yaşayışları hakkında bir çok konuya ışık tutan çok kıymetli bir eserdir. Bu eserde "Tepük" adlı bir oyundan bahsedilir. Tepük oyunu şöyle anlatmıştır Kaşgarlı Mahmut: "Kurşun eritilerek iğ ağırşağı şeklinde dökülür, üzerine keçi kılı veya başka bir şey sarılır, çocuklar bunu teperek oynarlar.”
  Bu alandaki linki görmek için foruma kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız.​

  "Tepük", Türkçe'de tepmek, tekmelemek anlamına gelir. Oyun ayakla oynandığı için bu isim konulmuş olsa gerek.

  "Tarih-i Timur" adlı eserde, Timur döneminde Türklerin, içi havayla doldurulmuş kuzu postundan yapılma toplarla oynadıkları; oyunda topa elle dokunmanın ve topu çizgiden dışarı çıkarmanın yasak olduğu yazılıdır. Timur'un bu oyunu askerlerine bir çeviklik talimi için yaptırdığı ifade edilir.


  Bu kaynakta bahsedilen el kullanımının yasak olması ve sahanın belirli sınırları olması gibi kurallar bize futbolu anımsatıyor.


  Seyyid Ali Ekber'in yazdığı "Hıtay-ı Name"' adlı eserde yine bu oyundan bahsedilir. Bu konuda şunlar anlatılır: " Ve top oyunu Hıtay'da güzeller işidir. Ve dahi harabeti (düzensiz kalabalık) çok olan ve sığır kursağından top yüzmüşler (yapmışlar) ve mahbub (erkek) ve mahbubeleri (kadınları) durdurmuşlar. Ve topa ayaklar ile ururlar (vururlar). Şöyle ki; elin ol topa değdirmeye ve ol topu yere düşürmeye ve nazik ayak ile dürde (ite), saklara (baldırlara) ve usulsüz vurmak ve yere düşürmek ve daireden taşra (dışarı) çıkmak vaki olmaz."
   

Bu Sayfayı Paylaş