1. İletilerinizde "teşekkür" ifadeleri yasaktır. Lütfen teşekkür ederim ... vb ifadeler kullanmayınız.Teşekkür etmek istiyorsanız ilgili iletinin altında yer alan "beğen"ebilirsiniz.
  Duyuruyu Kapat

Bu Sayfayı Paylaş

 1. Tarih Öğretmeni Sultan Site Yetkilisi Sultan

  Katılım:
  11 Mart 2009
  Konular:
  4,882
  Mesaj:
  6,826
  Medya:
  179
  Alınan Beğeniler:
  4,271
  Ödül Puanları:
  113
  Cinsiyet:
  Erkek
  Meslek:
  Tarih Öğretmeni
  Şehir:
  Yeryüzü
  Web Sitesi:
  Üniversiteye Girişte Yeni Sistem ve Tarih Dersi ile ilgili görüşlerinizi alabilir miyiz ?
   
  tarihdostu16, memoli07, hasat ve 2 kişi daha bunu beğendi.
 2. TARİHÇİ42 Acemi Üye

  Katılım:
  12 Mart 2009
  Konular:
  0
  Mesaj:
  7
  Alınan Beğeniler:
  10
  Ödül Puanları:
  3
  Çok iyi haberler gelmemekle birlikte hala ümidimizi koruyoruz...
  Aşağıdaki metni CİMER,BİMER,YÖK ve MEB gibi adreslere gönderirsek belki sesimiz duyurulur düşüncesindeyim.
  Üniversitelerde Hukuk, Kamu Yönetimi, Siyaset Bilimi, Uluslar Arası İlişkiler gibi bölümler tarih bilimi ile ilgili bilimsel disiplinler iken yükseköğretime geçiş sisteminde bu alanların yerleşme puan türü olan TM puanının hesaplanmasında temel alınan TM testlerinde tarih dersinden soru sorulmamaktadır. Alana kaynaklık eden bir dersin o alana ilişkin puan hesaplanmasında etkisiz olması hele de yeni ortaöğretim müfredatıyla birlikte liselerdeki ders saati sayısı arttırılan, tarih şuurunun ve millet olma bilincinin kazandırıldığı Tarih dersi gibi bir dersin göz ardı edilmesi doğru değildir. TM puanının hesaplanmasında Tarih derslerinin de kriter alınmasını talep ediyorum.
   
  hasat, uygar, atahoca ve 7 kişi daha bunu beğendi.
 3. Yorgun Veziri Azam Site Yetkilisi Vezir-i Azam

  Katılım:
  13 Mart 2009
  Konular:
  4,580
  Mesaj:
  13,773
  Medya:
  22
  Alınan Beğeniler:
  11,320
  Ödül Puanları:
  113
  Cinsiyet:
  Erkek
  Web Sitesi:
  Milletimizin geçmişinden gelen sesi bugüne kavuşturan “Tarih Öğretmeni” arkadaşım ve de ülkemizin geleceğini inşa eden kıymetli meslektaşım, öğretmenim...

  YÖK-ÖSYM tarafından üniversitelere öğrenci alımına ilişkin köklü önemli değişiklikler yapılmaktadır. Bu arayışların yaşandığı ve ülkemizin medeniyet kökleriyle buluşarak uluslararası alanda kendisini daha etkin olarak var etme mücadelesi verdiği dönemde tarih dersine, tarih öğretmenine büyük görevler düşmektedir.

  Ülkemizde “sözel”den sınava giren öğrenci sayısının son derece az olması sebebiyle muhtemel düzenleme ülkemizin yetiştirmek istediği insan niteliğini, “tarih” dersini ve öğretmenlerini olumsuz yönde etkileyecektir.

  Tarih dersinin yapılan ÖSYM değişiklikleri sürecinde hukuk, siyaset bilimi ve uluslararası ilişkiler gibi bölümlerin alan dersi haline getirilmesi tarih dersine verilen önemi ve öğrencilerin “algı açıklığını” da artıracaktır.

  Bu kapsamda sosyal duyarlılığı geliştirmek ve kamuoyu oluşturmak için BİMER, CİMER’e bildirimde bulunarak, sosyal medya etkinlikleri düzenleyerek, e-posta atarak, TV’lerin açtığı heşdeklere (Hashtag) katılarak “ses olma” vaktidir. Keşke dememek için, düzenleme bittikten sonra üzülmemek için haydi sen de gel.

  Sana ihtiyacımız var.

  Milli Eğitim Bakanı İsmet YILMAZ,

  YÖK Başkanı Yekta SARAÇ ,

  MEB Müsteşarı Yusuf TEKİN ,

  MEB İnsan Kaynakları Genel Müdürü Hamza AYDOĞDU,

  Orta Öğretim Genel Müdürü Ercan TÜRK ,

  MEB Ölçme ve Değerlendirme Sınav Hizmetleri Genel Müdürü Bayram ÇETİN,

  Talim ve Terbiye Kurulu Baskani Alparslan Durmus ekleyelim....

  (Bir tarih öğretmeninin feryadı,duyanlara...)
   
  efe, İlkin, uygar ve 4 kişi daha bunu beğendi.
 4. Talebe Yeniçeri Ağası Yeniçeri Ağası

  Katılım:
  21 Mart 2009
  Konular:
  312
  Mesaj:
  879
  Medya:
  1
  Alınan Beğeniler:
  704
  Ödül Puanları:
  93
  Duyarsızız
   
  taval ve Tarih Öğretmeni bunu beğendi.
 5. İSRA Veziri Azam Site Yetkilisi Vezir-i Azam

  Katılım:
  13 Mart 2009
  Konular:
  249
  Mesaj:
  1,010
  Alınan Beğeniler:
  527
  Ödül Puanları:
  113
  Şehir:
  Konya
  LYS de de sözel bölümler dışında tarihin pek bir önemi yoktu yeni bir durum değil tarihe önem verilmemesi...coğrafya dersine ilginç şekilde bir önem atfedilmişti tm ciler için hala öyleyse demek zihniyet pek değişmemiş değişmesi ihtimali de tek bir kişinin iki dudağı arasında...
   
  Asklepion, taval ve Tarih Öğretmeni bunu beğendi.
 6. dirokwan Usta Üye

  Katılım:
  27 Mart 2009
  Konular:
  12
  Mesaj:
  171
  Alınan Beğeniler:
  8
  Ödül Puanları:
  18
  Aslında söylenecek bir şey kalmadı. Görünen o ki Türkçe-Matematik ağırlıklı bir sınav sisteminde, gelecek yıldan itibaren sadece tarih dersi değil diğer tüm sözel derslerin bir anlamı ve değeri kalmayacak öğrencilerin nazarında. Öğrencileri güdüleyecek, harekete geçirecek sözel ağırlıklı bir hedef olmadığı için öğrencileri derste motive etmekte bayağı zorlanacaklar sözel ders öğretmenleri. Hayırlısı demekten ve kabullenmekten başka da bir şey kalmadı gibi.
  Son söz olarak "Tarih insanlığın hafızasıdır, tarihini bilmeyen milletler hafızasını yitirmiştir." diyorum.
   
  Asklepion, taval ve nurdamla bunu beğendi.
 7. taval Veziri Azam Site Yetkilisi Vezir-i Azam

  Katılım:
  11 Mart 2009
  Konular:
  75
  Mesaj:
  481
  Alınan Beğeniler:
  25
  Ödül Puanları:
  28
  Cumhuriyetin ilk yıllarında Türkçe-Türk Edebiyatı ve Tarih derslerine giren muallimlerin(öğretmen) Türk unsurundan olması şartı vardı. Meseleye girizgahı bu noktadan başlatmakta lazım. Bu sene yapılan müfredat değişimi seminerlerinde her söze başlayan kişinin araya sıkıştırdığı cümle "Avrupa müktesabatıyla uyumlu bir çalışma yaptık" vurgusuydu. Türk dili, Türk tarihi kavram olarak bile zihinlerden silinmeye çalışılırken yapabileceklerimizin çok sınırlı olacağı düşüncesindeyim. Türk Tarihi şuurunu ilk ve orta öğretim de zihinlere hakkıyla kazımaktan başka çıkar yol şu anda göremiyorum. Tabiî ki yeni yetişen öğretmenlerimiz de, bu hususun varlığına ne kadar güvenebilirsiniz o ayrı mesele... Sınav da soru çıkmayacak bu da dersimizin önemini azaltacak endişesini azaltmak için şöyle bir önerme getirebilirim. Dersinizden geçemeyen bir öğrencinin diploma alamayacağı için sınava girme hakkı yok! Bu Yaptırım başımıza iş açar, hatta daha ileri gidip dersi tamamen kaldırıp bu hale önlem alabilirler diye düşünüyorsanız, tekrar başa dönelim. Türk dili ve Türk tarihini vazgeçilmezi gören zihniyete sahip yüksek makamlara gelmiş elemanlara ihtiyacınız var. Bugün bunların ehemmiyetinin olmadığını iddia ederek sınavlardan kaldıran veya önemini azaltan hatta gereksiz olduğunu düşünen insanlar bir zamanlar çok nadir karşılaştığımız cüz'i bir kısımdı. Demek ki şimdilerde ekseriyet olmuşlar. Bu düşüncelerim tamamen kendimi bağlar, özellikle belirtmek istiyorum. Sitemizi bağlamaz.
   
  uygar, margun, Asklepion ve 2 kişi daha bunu beğendi.
 8. nurdamla Usta Üye

  Katılım:
  16 Mart 2009
  Konular:
  24
  Mesaj:
  422
  Alınan Beğeniler:
  269
  Ödül Puanları:
  63
  Cinsiyet:
  Kadın
  Meslek:
  öğretmen
  Şehir:
  kayseri
  Seneler içerisinde gittikçe tarih öğreniminin önemini kaybettirmeye çalışan bir el var sanki,her sene değişiklik yapılıyor,bu düşmanlık niye anlamak mümkün değil,oysa tarih öğrenmenin ne kadar önemli olduğunu ATATÜRK vurgulamış ve TÜRK TARİH KURUMUNU kurmuştu,öğrencilerimiz doğru tarihi bizlerden öğrenemiyor, artık sınavlarda etkisi kalmadığı için bizleri dikkatle dinlemek araştırmak yerine Cumhuriyet ve Atatürk düşmanlarının kol gezdiği sitelerden ve kişilerden etkileniyorlar. Böylece çok üzücü ama Devletimize düşman gençler yetişiyor.Yeniden tarih öğrenmenin öneminini arttırmak vatanına ve milletine bağlı gençler yetiştirmek için TARİH derslerinin ağırlığı arttırılmalı,yeniden eski önemini kazandırmalıyız. Zümrelerimizde bu durumlar dile getirilmeli,ilgililere bildirilmeli diyorum.Büyüklerimizin bu gidişe dur diyeceğini umuyorum.Teşekkür ederim.
   
  uygar, margun, Tahassür ve 1 kişi daha bunu beğendi.
 9. İSRA Veziri Azam Site Yetkilisi Vezir-i Azam

  Katılım:
  13 Mart 2009
  Konular:
  249
  Mesaj:
  1,010
  Alınan Beğeniler:
  527
  Ödül Puanları:
  113
  Şehir:
  Konya
  Hocam maalesef ortalama ile geçme uygulaması var ne kadar didinsek te ortalaması 50 olan geçiyor,diplomayı alıyor.
   
  Tahassür bunu beğendi.
 10. atahoca Usta Üye

  Katılım:
  30 Mart 2009
  Konular:
  34
  Mesaj:
  482
  Alınan Beğeniler:
  60
  Ödül Puanları:
  28
  Sistem hakkında doğru değerlendirme yapabilmemiz için ayrıntıların ortaya çıkması lazım.

  Eski ÖSS-ÖYS dönemini andıran bir uygulama düşünülmüş herhalde. Yalnız ÖSS kısmında sadece Türkçe ve Matematik soruları var.

  Sınavın Haziranda iki gün üst üste yapılması planlanması sınav öncesi 12. sınıfların devamsızlık sorunları ile ilgili olsa gerek. Fakat taban puanı meselesi varsa sınavların arasında biraz zaman olması daha uygun duruyor. Devamsızlık ise okul idarelerinin e-okul'da yetkilerinin kısıtlanması ile halledilebilir. Mesela faaliyetlerin yapılma tarihinden önce girilebilmesi, devamsızlık meselesinde e-okulda veli izni kısmında sorumluluğu veliye verilmesi (burada bölgesel durumlar düşünülmesi lazım), okulların sadece raporları girmesi ve MEB'in sene sonu bu konuda af çıkarmaması düşünülebilir.

  Uluslarlarası ilişkiler ve hukuk gibi alanlarda Tarih dersini önemi düşünüldüğünde sadece sözel ve eşit ağırlık ayrımı ile işin içinden zor çıkılır gibi duruyor. Puan çeşidi artmayacaksa ya tarih dersinin katkısı artırılmalı ya da bu dersler sözel alana kaydırılmalı.
   
 11. taval Veziri Azam Site Yetkilisi Vezir-i Azam

  Katılım:
  11 Mart 2009
  Konular:
  75
  Mesaj:
  481
  Alınan Beğeniler:
  25
  Ödül Puanları:
  28
  Bu gün karşıkarşıya kaldığımız, yaşadığımız birçok problemin ana sebebi, Tarih şuuru bahsinde gösterdiğimiz zaaf'tır.
   
  abas bunu beğendi.
 12. atahoca Usta Üye

  Katılım:
  30 Mart 2009
  Konular:
  34
  Mesaj:
  482
  Alınan Beğeniler:
  60
  Ödül Puanları:
  28
  Ders kitapları da akademik eserler de tarih şuurunu kazandıracak, zihni melekeleri kuvvetlendirecek, hadiseleri okumaya katkı sağlayacak durumda değil (Popüler yayınlardan söz etmeye gerek bile yok.). Olaylar incelenirken sebep, sonuç, hikmet, strateji, mukayese unsurları göz önüne alınmıyor. Bunu akademik tarihçiliğimiz için de söyleyebilirim. Ellerine su dökemeyeceğimiz birçok hocamız hadiseleri sadece kendi zaviyesinden değerlendiriyor. Bir olayın birden fazla sebebi vardır. Siyasi, ekonomik, sosyal, dini vs. bu unsurlar hakkıyla vurgulanmıyor. Farklı bilgiler mukayeseli verilmiyor. Gerçi üniversitelerde de durum farklı değil. Ders çeşidi arttıkça da öğrenci bölünüyor diyeceğim ama başka bir konu uzatmayayım. Ciddi reform lazım. Eller taş, egolar toprak altına alınmadan, ciddi heyetler oluşturulup imkanlar hazırlanmadan, ilim notun önüne geçirilmeden bu iş olmaz. Osmanlı Kuruluş devrinde Bursa ve İznik'in alınmasın öncesinde izlenen yol ve beklenilen süre, fetih öncesi antlaşma ve sonrası izlenen politika bile neler söylüyor...
   
  taval bunu beğendi.
 13. ayemnipe Acemi Üye

  Katılım:
  5 Eylül 2009
  Konular:
  0
  Mesaj:
  3
  Alınan Beğeniler:
  4
  Ödül Puanları:
  3
  Bundan sonra Tarih derslerine tarih bilinci ve şuuru vermek amacıyla hazırlanmak ve öğrencilerimizi geleceğe doğru tarih bilinciyle yetiştirmeye çalışmaktan başka çare yok gibi görünüyor.
   
  abas, nurdamla, taval ve 1 kişi daha bunu beğendi.
 14. Asklepion Acemi Üye

  Katılım:
  23 Mart 2011
  Konular:
  0
  Mesaj:
  6
  Alınan Beğeniler:
  6
  Ödül Puanları:
  3
  #TarihsizSınavOlmaz yuklenin lutfen. Kamuoyu oluamali. Bu yanlistan donulmeli bi an once.
   
 15. tprks Acemi Üye

  Katılım:
  31 Ağustos 2014
  Konular:
  0
  Mesaj:
  4
  Alınan Beğeniler:
  6
  Ödül Puanları:
  3
  Değerli arkadaşlarım görüne odur ki bundan sonra sözel zekaya sahip öğrencilerimiz, çocuklarımız üniversite okuyamayacak. Bu sistem tel tel dökülüyor. Bu sistemi kabul etmek demek geleceğimizin yok edilmesi demektir. Böyle bir saçmalık olamaz, olmamalı. Bu sistem ile çocuklarımıza daha iyi Türkçe, daha iyi Matematik öğretebileceğini mi düşünüyorlar? Yoksa bir kısım öğrenciler üniversite okumasın da yığılmadan kurtulalım mı diyorlar? Yoksa biz yaptık oldu bitti işinize gelirse mi diyorlar? Herhalde tamamı. Dört sene boyunca Tarih okutacaksın, Coğrafya okutacaksın ve bu derslerden sınavda soru sormayacaksın. O zaman kaldırın bu dersleri, kapatın fakülteleri, bu dersi veren öğretmenleri de emekliye sevk edin ya da düz memur yapın. O da olmazsa hizmetli yapın.Çok sinirliyim ve çok üzgünüm. Bu gün içimden ders yapmak gelemedi ve muhtemelen de artık gelmeyecek. Benim öğrencilerim sözele yatkın ve bu öğrenc
  iler 180 puan barajını geçemeyecek ki büyük çoğunluğu geçemeyecek. Ben bu öğrencilere nasıl ders verebilirim? Türkçesi iyi, Coğrafyası iyi, Tarih dersi iyi olan öğrencilerin okuma hakları elinden alınmıştır. Ucube sistemi yapanların amacı nedir? Bu ülkede Dilini, Tarihini, Coğrafyasını öğrenenler geriz zekalı mı oluyor? Sevgili arkadaşlar forumumuzda sendika yöneticileri varsa lütfen sendikaları ile iletişime geçsinler ve durumun vehametini anlatsınlar. Eğitim sendikaları bu konuda da birleşip bu ucube sisteme karşı durmazlar ise .....Gerçekten durumun vehametini anlatmak için mutlaka ilgili yerlere yazalım.
   
  nurdamla ve taval bunu beğendi.
 16. alakoclu Acemi Üye

  Katılım:
  22 Mart 2009
  Konular:
  0
  Mesaj:
  13
  Alınan Beğeniler:
  19
  Ödül Puanları:
  3
  fen lisesi ve anadolu liselerinde sözel bölüm varmı ki sözelden sınav puanı veriliyor. korkarım birçok öğrenci barajı geçemez. anlaşılıyor ki bu ülkenin tarihçiye ihtiyacı yok.
   
  nurdamla ve taval bunu beğendi.
 17. Tahassür Acemi Üye

  Katılım:
  19 Mart 2009
  Konular:
  3
  Mesaj:
  31
  Alınan Beğeniler:
  8
  Ödül Puanları:
  8
  Tarih bilmeyen hukukçu mu olur? Tarih bilmeyen Siyasal Bilgiler ve Uluslararası İlişkiler uzmanı mı olur? Tarih bilmeyen devlet adamı mı olur? Olursa başarılı olur mu? İleri görüşlü olur mu? Bence OLMAZ! Tarih derslerini bu okulların puan hesaplamalarına dahil etmeyenler bu soruların üzerinde düşünmeliler.
   
  abas, nurdamla ve taval bunu beğendi.
 18. nuripe Acemi Üye

  Katılım:
  4 Eylül 2009
  Konular:
  0
  Mesaj:
  1
  Alınan Beğeniler:
  4
  Ödül Puanları:
  3
  Bu kadar milli duruş, milli şuur, milli kimlik söylemlerinde bulunulurken, yeni öğretim müfredatında ders saatleri arttırılırken aynı zamanda tarih dersinin bu kadar itibarsızlaştırılmasını bir türlü aklım almıyor..Sınav merkezli bir sistemde, sınav odaklı öğrenci bakış açısıyla tarihi sevdirmek, milli hafızamızı canlı tutmak maalesef çok zor gözüküyor. Daha çok sesimizi duyurmalıyız..
   
 19. Tarih Öğretmeni Sultan Site Yetkilisi Sultan

  Katılım:
  11 Mart 2009
  Konular:
  4,882
  Mesaj:
  6,826
  Medya:
  179
  Alınan Beğeniler:
  4,271
  Ödül Puanları:
  113
  Cinsiyet:
  Erkek
  Meslek:
  Tarih Öğretmeni
  Şehir:
  Yeryüzü
  Web Sitesi:
  #TarihsizSınavOlmaz

  Ülkemizi Yönetenler! Gençliğimizi tarihsiz bırakmayın. Geçmiş geleceğin aynasıdır. Geçmişini bilmeyen gençlik bir gün ülkenin “söz sahibi” olacak mı?...

  Tarih dersini “tarih” yapıp sınav sistemine kurban edenler de tarihe gömüleceklerdir.

  Tarihini öğretmek için diziler yapanlar, yaptıranlar, tarihi bir “hiç” yapan eğitim yöneticilerini görmüyor mu?
   
 20. Tarih Öğretmeni Sultan Site Yetkilisi Sultan

  Katılım:
  11 Mart 2009
  Konular:
  4,882
  Mesaj:
  6,826
  Medya:
  179
  Alınan Beğeniler:
  4,271
  Ödül Puanları:
  113
  Cinsiyet:
  Erkek
  Meslek:
  Tarih Öğretmeni
  Şehir:
  Yeryüzü
  Web Sitesi:
  "Bugün açıklanan Yeni Üniversiteye Giriş Sistemi ile anlaşılmıştır ki;
  Radikal dönüşümlerle kamu hizmetlerinde tıkanan sistemi değişitirmek isteyen Sayın cumhurbaşkanımızın mevcut bürokratlarla bu işi götürmesi çok zor görünüyor.
  Sayın Cumhurbaşkanımız; Cumhurbaşkanlığı Sözcülüğü ve Genel Sekreterliği gibi; Millî Savunma Üniversitesi rektörlüğü gibi en hassas görevlere tarihçileri getirip TRT de tarih bilinci oluşturmak için programlar ve dizileri desteklerken, YÖK aldığı bir kararla Üniversite sınavlarına girişte tarih derslerinin hükmünü sıfıra indirerek Sayın Cumhurbaşkanımızla tenaküze düşmüştür.
  Bu ne yaman çelişkidir
  Anlayan beri gelsin."
  alıntı
   
  karaman2288 ve taval bunu beğendi.

Bu Sayfayı Paylaş