1. Üniversiteye Girişte Yeni Sistem ve Tarih Dersi konusunda görüşlerinizi paylaşır mısınız ? http://www.tarihbilinci.com/konular/universiteye-giriste-yeni-sistem-ve-tarih-dersi.33734/
    Duyuruyu Kapat

yardım eder misiniz?

'Tarih Dersleri Müfredatları' forumunda hürriyet tarafından 23 Şubat 2012 tarihinde açılan konu

Bu Sayfayı Paylaş

1. hürriyet Kalfa Üye

Konular:
    8
    Alınan Beğeniler:
    17
    Ödül Puanları:
    8
    Arkadaşlar merhaba.....seçmeli dersler konusu daha önce de burada tartışıldı biliyorum ama yine de sorma ihtiyacı duydum.11. sınıflarımdan 12. sınıf için tarih seçme konusunda istek geldi. ancak ben kararsız kaldım acaba yine müfredatı 12. sınıf için biz mi belirleyeceğiz yoksa Çağdaş Türk ve Dünya tarihi mecburi mi? okulumuz anadolu lisesi olduğundan gençler sadece YGS tarih çözecekler. Çağdaş mecburi ise seçmelerinin bir anlamı yok. biraz önce Talim Terbiye'nin
    20.07.2010 tarih 76 sayılı haftalık ders çizelgeleri bölümünü okudum. tarihle ilgili kısım şu
    Tarih dersinde; Talim ve Terbiye Kurulunun
    9. sınıfta; 11.10. 2007 tarih ve 172 sayılı Kararı,
    10. sınıfta; 03.06.2008 tarih ve 138 sayılı Kararı,
    11. sınıfta; 09.03.2009 tarih ve 27 sayılı Kararı ile kabul edilen öğretim programı uygulanır.

Çağdaş Türk ve Dünya Tarihi dersinde; Talim ve Terbiye Kurulunun 04.09.2008 tarih ve 180 sayılı Kararı ile kabul edilen öğretim programı uygulanır.

Ancak bu yazının en sonunda çizelge olarak göstermiş. anadolu liseleri seçmeli tarih dersleri 9, 10, 11de var 12. sınıflar da ise sadece Çağdaş dersinde 2 veya 4 saatlik diye yazılmış. benim kafam karıştı. bu konuda siz ne yapıyorsunuz yardımcı olursanız sevinirim.teşekkür ederim...

2. hürriyet Kalfa Üye

Konular:
    8
    Alınan Beğeniler:
    17
    Ödül Puanları:
    8
    9, 10 ve 11de tek tek hangi programlar okutulacak belirtmiş ama Çağdaş Türk ve Dünya Tarihinde sınıf belirtmemiş. kafamı karıştıran bu kısım oldu. anlamıyorum ben bunlarııııııııııı.......

3. kocaman Kalfa Üye

Konular:
    14
    Alınan Beğeniler:
    5
    Ödül Puanları:
    6
    aynı sorunu biz de yaşıyoruz; ben de anadolu lisesinde görev yapıyorum ve sayısal ağırlıklı ders seçen 12.sınıflarda seçmeli tarih dersi okutamıyoruz veya okutamayacak mıyız? öğrenciler YGS için bir saat tarih ve bir saat coğrafya seçmek istiyorlar ancak coğrafya seçebildikleri halde 1 saatlik tarih seçemiyoruz; 2 saaatlik ÇTDT mi seçilebilir sadece... Selamlar

4. hürriyet Kalfa Üye

Konular:
    8
    Alınan Beğeniler:
    17
    Ödül Puanları:
    8
    yani sadece ygs çözecek çocuk için ÇTDT okuması gereksiz....üzülürüm yani eğer seçimler yapıldıktan sonra mecburi değil denirse....

5. vatandas Usta Üye

Konular:
    16
    Alınan Beğeniler:
    47
    Ödül Puanları:
    28
    12. Sınıf Tarih dersi ÇTDT'dir. Zümre kararı ile müfredat belirlemeye kalkmayın, hata yaparsınız. 2 saatte de 4 saatte de işlenebilir. Bu öğretim yılı başında ayrı ayrı amaçları açıklandı. (2 saatlik programda, 4 saatlikte olan bazı amaçlar çıkartıldı.)
    YGS'de çıkacak-çıkmayacak meselesine gelince, siz de öğrenciler gibi düşünmeye başlamışsınız, derim. Siz dersin amaçları doğrultusunda eğitim verin. Görsel malzemeyi çok kullanın. İlerleyen ünitelerde videolara da yer verin. İmkanlarınızı-kendinizi zorlayın. İçeriğinden taviz vermeyin. Bir süre sonra ilgiyle takip edeceklerine eminim.
    Hem tüm dersler YGS'ye yönelik mi olmak zorundadır.
    ÇTDT, geç kalınmış bir tarih-kültür dersidir. Almamak-öğrenmemek büyük eksikliktir. Her lise mezunu yakın tarihini bilmelidir. Hızlandırıp diğer konularda takviye veya test çözebilirseniz veya zaman zaman çocukların sorularını çözerseniz, dersten şikayetçi olacaklarını zannetmem.

6. hürriyet Kalfa Üye

Konular:
    8
    Alınan Beğeniler:
    17
    Ödül Puanları:
    8
    ilginiz için teşekkür ederim....kusura bakmayın yeni gördüm cevaplanması konusunda ümidimi kesmiştim açıkçası. ayrıca ben de çok isterim bu dersi hakkıyla okutmayı ama sistem çocuklara artık bu mantığı oturttu işime yarar mı yaramaz mı....ama size sonuna kadar hak veriyorum.tekrar teşekkür ederim.....

Bu Sayfayı Paylaş

Etiketler: