• İletilerinizde "teşekkür" ifadeleri yasaktır. Lütfen teşekkür ederim ... vb ifadeler kullanmayınız.Teşekkür etmek istiyorsanız ilgili iletinin altında yer alan "beğen"ebilirsiniz.

Yeni Tarih 9 Kitabı ( Biryay Yayınları) Hakkındaki Görüşlerinizi yazabilir misiniz?

ayyıldız

Veziri Azam
Yönetici
Vezir-i Azam
#1
Arkadaşlar 2014- 2015 Eğitim- Öğretim yılında Tarih 9 kitabı yenilenmiş olup Biryay yayınları da alternatif olarak pek çok okula gönderilmiş. Kitabı inceleyen arkadaşlarımız kitapla ilgili görüşlerini yazabilirler mi?
Kitabı
Bu linki görmek için izniniz yok Giriş yap veya üye ol.
bağlantısından indirebilirsiniz.
 

punika

Yeniçeri Ağası
Yeniçeri Ağası
#2
kitabın içeriğini çok fazla inceleyemedim ama dış görünüşü bana çok sıkıcı geldi!bana bile bu kadar iç karartıcı geldiğine göre öğrencilerin ilgisini nasıl çeker bu kitap merak ediyorum!umarım içeriği görünümünden daha iyidir!onu da işledikçe göreceğiz artık!
 
#3
Öğretim Programının hedefleri açısından düşünürsek kitap beklentiyi karşılıyor. Hatta incelediğim kadarıyla yenilikler sunan bir kitap. Mesela; tarihi olay ve olgulara farklı bakış açıları diye bir başlık var hoşuma gitti. Ayrıca yeni bulguları da kullanmışlar. Arkadaşlar benim sorunum içeriğin hazırlanış biçimi değil içeriğin kendisi. Şimdi biliyorum başlığı açan arkadaş sistemin tartışılması için açmamıştır bu başlığı ancak 8. sınıftan çıkmış bir öğrenciye bu kadar bilimsellik yüklemek doğru mu diye de düşünmüyor değilim.
 
#4
Ayrıntılı gibi geldi bana da. İyonyalılar demiş paragraf başı yapmadan 15 satır yazmış,hikayeler çoğalmış güzel arada öğrenci okur keyif alır..Kadın tarihine, yerel tarihe vurgu yapması güzel.başlıklar daha halkçı "Kardeş Kavgaları Başlıyor" "Boz kırın Askerlerinden Modern Türk Ordu su na" gibi..Ama şüphesiz resimler azalmış yazılar artmış,öğrenciler tarihe doyar bu kitapta :)
 
#6
Ben kitabı sıkıcı buldum.Etkinliklerle görsellerle zenginleştirilip ilgi çekici hale getirilmeliydi.Karşımızdaki öğrenciler 9. sınıf (Hele bunların kaç puan aldıkları düşünülürse..)
 
#7
Kitabın değişmesini kesinlikle beklemiyordum,lise tarih kitapları içersinde en iyisi idi kanımca inkılap tarihi kitabında birşeyler yapılır ve daha ilgi çekici hale getirilir diye düşünüyordum,lise bir kitabının eleştirilecek yanları: tarihe yardımcı bilim dallarına fazla yer ayrılması,islamiyet öncesi kültür ve medeniyet bahsini okuma parçası imiş gibi sunması ,değerlendirme sorularının ikna edici kalitede olmaması şeklinde söylenebilir.yeni kitap ise bir kitapta olması gereken en önemli özellik olan öğrenciye ihtiyacı olan bilgiyi hissettirme gösterme farkettirme anlayısından çok uzak olması kitap düzyazı nesir gibi hazırlık kitaplarına baktığımızda ne demek istediğim daha iyi anlaşılacaktır diye düşünüyorum
 

Yorgun

Veziri Azam
Yönetici
Vezir-i Azam
#10
#12
Eski kitabın da eleştirilecek yönleri, eksiklikleri vardı ama bu kitaptan çok daha iyiydi. Kitabın geneli görsel açıdan son derece sıkıcı. Zahmet edip arada resim koymuşlar ama onlara da büyüteçle bakmak gerekiyor.Kitapta öğrencinin ilgisini çekebilecek hiç bir şey yok. İçeriğin aktarılışında da ciddi sıkıntılar var. İlk bölümde sürekli kaynaklara atıflar yapılmış ama bu 9. sınıf öğrencisi için ağır olmuş. Hiçbir maddeleme,tablolama yapılmamış neredeyse. Bu kitapla ders işlemek zor olacak.
 

m_meltem_m

Yeniçeri Ağası
Yeniçeri Ağası
#13
Görsel açıdan çok sıkıcı bir kitap.Bazı önemli konular anlatılmadan etkinlik olarak verilmiş.MEB'in kitabı daha iç açıcıydı bence:)
 

m_meltem_m

Yeniçeri Ağası
Yeniçeri Ağası
#15
Kitabın 25.sayfasında şöyle bir cümle var:''Bir tarih kitabı açlık duygusu yaratmalı.'' :)İlk konularda bu duygu pek yok gibi!
 
Moderatörün son düzenlenenleri: