Ders Kitapları (Tanım-Sınıflandırma Sorunu)

atahoca

Yönetici
Vezir
Katılım
14 Şub 2021
Mesajlar
135
Tepkime puanı
282
Puanları
63
Ders kitaplarının yazımında tarih metodolojisine ve sistematikliğe dikkat edilmediği hemen hemen tüm öğretmenler tarafından seslendiriliyor. Bu sefer birçok sorunun haricinde ayrı bir soruna dikkat çekmek istiyorum. Tanım ve sınıflandırma...
Kitaplarımızın bazı kısımlarında terimler verilirken tanım yapılmıyor. Öğrenci tanımı biliyormuşçasına hareket ediliyor. Yapılan tanımlar ise yeterli olmayabiliyor. Hani tanım için "etrafını cami, ağyarını mani" olmalı denir ya. Tanımlar terimleri, kavramları tam karşılamıyor. Hatta bu sorun tez, makaleler ve ansiklopedi maddelerine kadar uzanıyor. Bu sorun için uzmanlardan oluşan ekipler oluşturulmalı ve tanımlar yeninden yapılmalı.
Diğer sorun ise sınıflandırma sorunu. Bir konunun/açıklamanın hangi alana (misal: siyasi, sosyal, ekonomik, kültürel, askeri...) ait olduğuna ait sorular soruluyor. Fakat uzmanların hazırladığı kitaplarda dahi konu hakkında birlik olmayabiliyor. Bu tip soruların hatta etkinliklerin cevapları kitabın ya da etkinliğin sonunda verilirse faydalı olacaktır.
 
En çok görüntülenen
Son konular
Üst Alt