DYK (Destekleme ve Yetiştirme Kursu), Projeler vb. Sorunlar

atahoca

Yönetici
Vezir
Katılım
14 Şub 2021
Mesajlar
135
Tepkime puanı
282
Puanları
63
Okullarımızda tüm eğitimcilerin malumu olduğu üzere Destekleme ve Yetiştirme Kursu (DYK) açılıyor. Bunlara katılım kağıt üzerinde gönüllülük esasına göre yapılmakta. Fakat okul idareleri üst kurumlardan gelecek tepkilere göre şekil alarak bazen öğretmenleri (bazen mobing seviyesinde) bu konuda zorlamaktadır. Öğrencileri ve okulu düşünmemekle, idareleri arkadan vurmakla, düşüncesizlikle itham edilmekte, üstelik akademik nitelikleri nedeniyle kendilerinden kurs beklentisi olduğu söylenmesine rağmen kendileriyle çalışmak istenmediği vurgulanmakta. Özellikle pandemi döneminde istekler azalınca bu konu daha fazla gün yüzüne çıktı. Şimdi de yaz döneminde aynı durum ortaya çıktı. Bu arada çoğu okulda ilk haftalarda kursa katılım olurken ikinci üçüncü haftalardan sonra çocukların arkadaşları ile gezme saatleri olarak kullanıldığı da bilinmekte.

MEB'in ders saatlerinin yetersizliği varsa müfredat ona göre hazırlanmalı. Yoksa öğretmenlerimizi zaten ders saatleri içerisinde gerekeni yapmaktadır. Öğretmenlerden beklenen, meslek tanımında bulunan ve onlarca yıldır yapmakta olduğu öğretmenlik görevi dışında dershane öğretmenliği, eğitim koçluğu, (ayda birkaç kez tüm veli ile görüşmek suretiyle) aile rehberliği ya da psikologluk (ve bu sırada özel iletişim numaralarını vs. paylaşmaları gibi kanunen istenemeyecek şeylerde isteniyor) gibi birkaç farklı alanın yaptığı işlerin hepsini birden yapmak. Bu işler için ek ders değil (ki çoğuna verilmiyor) maaş dahi verilse kişinin özel yaşamını, aile hayatını ve psikolojisini tehdit eden şeylerdir.
Projelerde de benzer durumlar yaşanmakta. Bu konunun farklı yönü ise proje çalışmaları nedeniyle, aynı söyleşilerde olduğu gibi zaman zaman derslerden öğrenci alınmak istenmesi gibi sorunlar da vardır..

Şahsım bu konuda sıkıntı yaşamasamda yaşanan sıkıntıları işitmem üzerine, aramızda sendika temsilcileri vb. önemli konumlarda olan arkadaşlar varsa, onların soruna çözüm üretmeleri, bulmaları için böyle bir başlık açıyorum.

Şimdilik çözüm adına aklıma gelenler:
1- DYK'ların halk eğitime devriyle okulla ilişkisinin kesilmesi
2-Proje için özel branş veya saat konulması
 
Son düzenleme:
Üst Alt