Konu Özeti Konu Anlatımı Eğitim ve Kültür Alanında Yapılan İnkılaplar

• Konbuyu başlatan Talebe
  • Başlangıç tarihi
  • Cevaplar 1
  • Görüntüleme 1K

Talebe

Yönetici
Konular
547
Meslek - Branş
Öğretmen - Tarih
Talebe Hakkında ek bir bilgi sağlanmamış.
3. 5. EĞİTİM VE KÜLTÜR ALANINDA YAPILAN İNKILAPLAR

- Ülkede eğitim ve kültür alanında çağdaşlaşmak amacı ile önemli çalışmalar yapıldı.

- Devleti yaşatacak, millî varlığının bilincinde olan çağdaş bir toplum hedeflenmiştir.

- Hedeflerin gerçekleşmesi sağlıklı eğitim anlayışına ve sağlam bir eğitim sistemi kurmaya bağlanmıştır.

3. 5. 1. Tevhid-i Tedrisat Kanunu (3 Mart 1924)

- Halifeliğin kaldırılması ile ülkedeki her çeşit eğitim ve öğretim kuramlarının denetimi devlet eline geçti ve tek elde toplandı.

- Eğitim öğretimde dağınıklık ve çok başlılık ortadan kaldırıldı.

- Türkiye Cumhuriyeti’ndeki bütün okulların programlarının ve eğitim sisteminin düzenlenmesi Millî Eğitim Bakanlığı’na bırakıldı.

- Tevhid-i Tedrisat Kanunu, eğitim sisteminde laik, millî, akla dayalı, bilimsel ve çağın sosyal ihtiyaçlarına göre düzenleme yapabilme imkânı getirdi.

- Azınlık okullarının denetimi sağlandı.

- Medreseler kapatıldı. (11 Mart 1924)

- Tevhid-i Tedrisat kanunu ile tüm okullar bir çatı altında toplandı.

- Bu uygulama sonunda medreselerde ikiliğin oluşmaması ve laikliğe geçişin hızlandırılması amaçlandı.

- Din öğretimini devlet kendi üstüne aldı.

- Demokratik ve laik bir anlayış geliştirmeye çalışıldı.

- Bugünkü eğitim sisteminin temeli atıldı.

- Laikleşen eğitimin millî olma niteliği de sağlamlaştırıldı.

3. 5. 2. Harf İnkılabı (1 Kasım 1928)

- Türkler tarih içinde Uygur, Göktürk, Arap ve Latin alfabeleri kullanmışlardır.

- Yeni Türk alfabesi Latin alfabesi esas alınarak hazırlandı.

- Alfabe değişikliği eğitim ve kültür alanında kalkınma için önemli bir adımdır.

- 1 Kasım 1928’de yeni harflerin kullanılması bir kanunla resmî hâle geldi.

- 3 Kasım 1928’de yürürlüğe giren kanunla bütün resmî yazışmaların yeni Türk harfleri ile yapılması yasal zorunluluk oldu.

- Yeni harflerin resmen kabulü ile ülkede okuma yazma seferberliği başlatıldı.

- 11 Ekim 1928’de Millet Mekteplerinin açılması kararlaştırıldı.

- Gazi Mustafa Kemal, halkçılık ilkesi doğrultusunda kurulan ve kendisine başöğretmenliği teklif edilen Millet Mektepleri’nin başöğretmenliğini kabul etti.

3. 5. 3. Tarih Alanındaki Çalışmalar

- Tarih bir milletin kimliğidir.

- Milletin bireylerini ortak bir bilinçle birbirine bağlama işlevi görür.

- Atatürk, ortak bir payda oluşturacak millî kimlik inşası için Millî Mücadele sonrasında Türk tarihi çalışmalarına bizzat öncülük etmiştir.

- Atatürk’e göre, millî kültürün temelleri esas olarak millî tarihte aranmalıdır.

- Yeni Türk tarih görüşüne “Türk Tarih Tezi” denmiştir.

- Türkiye Cumhuriyeti’nin tarih görüşü olan Türk Tarih Tezi, hanedan eksenli tarih yerine millet eksenli tarih yazımını esas almıştır.

- Türk Tarih Heyeti “Türk Tarihinin Ana Hatları” adlı bilimsel eseri meydana getirmiştir.

- Ardından 15 Nisan 1931’de Türk Tarihini Tetkik Cemiyeti (Türk Tarih Kurumu) kurulmuştur.

- Atatürk’ün katılımıyla 2 Temmuz 1932’de I. Türk Tarih Kongresi toplanmıştır.

- 9 Ocak 1936’da Ankara’da Dil ve Tarih, Coğrafya Fakültesi kurulmuştur.

- Tarih Alanındaki Çalışmalar milliyetçilik ilkesi doğrultusunda atılan bir adım olmuştur.

3. 5. 4. Dil Alanındaki Çalışmalar

- Dil, millî kültürü kuşaktan kuşağa aktaran en güçlü araçtır.

- Milleti oluşturan etkenlerin en başında gelir.

- Türk dili, tarihi akış içerisinde Arapça ve Farsçadan aldığı kelime ve tamlamalarla özünden uzaklaşmıştı.

- 26 Eylül-5 Ekim 1932 tarihleri arasında, Atatürk’ün de katılımıyla I. Türk Dili Kurultayı toplandı.

- 12 Ekim 1932’de Türk Dili Tektik Cemiyeti (Türk Dil Kurumu) kuruldu.

- Kurumun kuruluş hedefi Türk dilinin zenginliğini ortaya çıkarmaktı.

- Türk Dili Tektik Cemiyeti’nin 1936’da ortaya koyduğu “Güneş Dil Teorisi” de bu doğrultuda oluşturulan somut bir örnektir.

- Türk dilini zenginleştirmek, canlı tutmak ve yabancı kelimelerden kurtarmak için yapılan çalışmalar ve açılan kurumların faaliyetleri Atatürk’ün milliyetçilik ilkesi gereğidir.

3. 5. 5. Üniversite Reformu

- Darülfünûn, Cumhuriyet öncesinde Batılı ölçütlerde kurulmuş yükseköğretim kurumlarından biriydi.

- Darülfünûn, üç kez kapatılmış ancak 1900 yılından itibaren sürekli eğitime geçmişti.

- Yeni Türkiye Cumhuriyeti 1931 yılında Darülfünûn’da yeni bir düzenleme yapılmasına karar verdi.

- Düzenlemenin nasıl yapılacağı konusunda yabancı bir uzmandan yararlanılması uygun görüldü.

- 16 Ocak 1932’de Cenevre Üniversitesinden Türkiye’ye gelen Prof. Dr. Albert Malche (Albert Malke) incelemelerde bulundu ve hazırladığı raporu Millî Eğitim Bakanlığına sundu.

- 31 Mayıs 1932’de çıkan kanunla Darülfünûn kapandı.

- 31 Temmuz 1933 ‘te İstanbul Üniversitesi kuruldu.

- 1925’te Ankara Hukuk Mektebi açıldı.

- 1936’da Dil ve Tarih, Coğrafya Mektebi açıldı.

3. 5. 6. Güzel Sanatlar ve Spor

- Türk inkılabının toplum hayatına getirdiği en büyük dönüşümlerden birisi de güzel sanatlar alanında olmuştur.

- Atatürk, sanat alanındaki gelişmelere öncülük ederek çağdaş uygulamaların hızlı bir biçimde gelişmesini sağlamıştır.

- 1926’da açılan Gazi Eğitim Enstitüsünde resim bölümü açılmıştır.

- 1928’de Osmanlı döneminden kalan Sanayi-i Nefise Mektebi, Güzel Sanatlar Akademisine dönüştürülerek çağdaş bir nitelik kazandırılmıştır.

- 1937’de İstanbul Resim ve Heykel Müzesi açılmıştır.

- Müzik alanında klasik Türk müziği yanında halk müziği araştırmaları ve çok sesli Batı müziği çalışmalarına yer verilmiştir.

- 1924’te Musiki Muallim Mektebi (Müzik Öğretmen Okulu) kurulmuştur.

- 1932’de Cumhurbaşkanlığı Filarmoni Orkestrası kurulmuş, 1934’te Millî Musiki Akademisi, 1936’da Ankara Konservatuvarı açılmıştır.

- Darülbedayi, 1934’te çağın gereklerine göre İstanbul Şehir Tiyatrosuna dönüştürülmüştür.

EĞİTİM VE KÜLTÜR ALANINDA İNKILÂPLAR

1. Tevhid–i Tedrisat Kanununun Kabulü (3 Mart 1924)
Eğitim ve öğretimde birlik sağlandı. Çağdaş bir Milli Eğitim sisteminin kurulması amaçlandı. Medreseler kapatıldı.

2. Harf Devrimi (1 Kasım 1928)
Türkçe ses uyumuna aykırı Arap harfleri yerine Türkçenin yapısına uygun latin harfleri kabul edilmesiyle okuma ve yazma oranında artış sağlandı. Latin harfleriyle okuma ve yazmanın öğretilmesi için Millet Mektepleri açılmıştır.

3. İlkokul programları Cumhuriyet rejiminin gerektirdiği bir yapıya kavuşturuldu. Kırsal kesimdeki ilkokulların sayısı artırıldı.

4. Köylerdeki eğitim sorunlarını çözmek için Köy Enstitüleri kuruldu (1937). Bu okulların açılmasıyla çok sayıda öğretmen yetiştirildi. Ayrıca orta dereceli okullara öğretmen yetiştirmek üzere Gazi Eğitim Enstitüsü kuruldu. Osmanlı Devleti zamanında kurulan Yüksek Öğretmen Okulu sistemine devam edildi.

5. Osmanlı Üniversitesi olan Darülfünun kaldırılarak yerine İstanbul Üniversitesi kuruldu (1933). Gerçekleştirilen diğer çalışmalarla Ankara Hukuk Fakültesi (1925) Yüksek Ziraat Enstitüsü (1930), Siyasal Bilgiler Okulu (1935), Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi (1936) gibi yüksekokullar açıldı.

6. Türk Tarih Kurumunun Kurulması (1931)
Osmanlı eğitim sistemi içerisinde iki tarih anlayışı vardı. Medreselerde İslâm tarihi, Batı tarzındaki okullarda ise Osmanlı tarihi okutulmaktaydı. Mustafa Kemal Atatürk tarih konularıyla yoğun biçimde ilgilenerek Türk Tarihinin İslâm ve Osmanlı tarihleriyle sınırlanamayacağını gördü. Türklerin dünya uygarlık tarihinde önemli bir yere sahip olduğunu ispatlamak için Türk Tarih Kurumu kuruluşunu sağladı.

7. Türk Dil Kurumunun Kurulması (1932)
Tanzimattan itibaren dil konusunda önemli tartışmalar başlamıştır. Bu tartışmalarda Türkçenin yabancı kelimelerden arındırılması konuşulmuştur. 1928 yılındaki Harf Devrimi dil çalışmalarına daha çok önem verilmesi gerektiğini ortaya koymuştur. 1932 yılında Türk yazı dilinde yabancı kelimelerin atılması, halk dili ile yazı dilinin birleştirilmesi için Türk Dil Kurumu kuruldu.

8. İlkokulların parasız ve zorunlu olduğu anayasa hükmü yapıldı (1937).

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri
Üst Alt