Google drive dosya yükleme ve paylaşım nasıl yapılır?

Talebe

Yönetici
Katılım
2 yıl 7 ay 15 gün
Konular
49
Mesajlar
3,517
Tepkime puanı
10,218
Puanları
113
Meslek - Branş
Öğretmen - Tarih
İnternet siteleri olanlar dosya paylaşımı yaparken bazı problemlerle karşı karşıya kalabilirler.


  • Dosyalarını kendi sitesine yüklemek isteyenler sunucularında yer sıkıntısı veya trafik sıkıntısı yaşayabilirler.
  • Turbobit, rapidshare gibi sitelere attıkları zamanda süre sorunu veya download, indir gibi yazıları bulmada problem yaşarlar, ya da istenmeyen resimler görünebilir.

Google drive, yandex drive gibi sistemler sayesinde bu sorun ortadan kalkıyor. Bu gibi sistemlere dosya yükleyerek rahatça paylaşım yapabilirsiniz ve isteyenler rahatlıkla beklemeden bilgisayarına dosyaları kaydedebilirler.


Google drive dosya yükleme ve paylaşım nasıl yapılır​


Peki bu işlemler nasıl yapılıyor? Resimlerle bunu anlattım.

Google ana sayfasını açarak üstteki resimdeki gibi oturum açın linkine tıklayın. Açılan sayfada kullanıcı adı ve şifresi girilerek oturum açılır.
Google da oturum açtığınızda üstteki resimdeki gibi isminiz sağ üst tarafta görünür.

Sağ üstteki ızgara simgesine tıklanarak google drive simgesi üstteki resimdeki gibi tıklanır.

Google drive sayfasını açtığımızda sol kısımda oluştur simgesi bulunur. Bunun altında klasör simesi var. İstersek atacağımız dosya ve klasörler için klasörleme yapabiliriz.

Klasörümüze üstteki gibi isim verebiliriz. Ben Web Tasarımı adını verdim.

Oluşturduğumuz klasör yukarıdaki gibi görünür.

Klasörü açtığımızda sol kısımda kırmızı renkli OLUŞTUR düğmesine tıklanır. Dosya yükleyeceksek Dosyalar, Klasör olarak yükleyeceksek Klasör… seçilir. Ya da bilgisayardan istediğimiz dosya veya klasörü orta kısımdaki Dosyaları buraya bırakın…. bölümüne sürükleyerek dosyaları yükleyebiliriz.

Dosya yüklenirken sağ altta dosya yükleme işlemini görebilirsiniz. Yükleme işi bittikten sonra üstteki resimde olduğu gibi dosya isminin yanında Paylaş bağlantısı çıkar.

Paylaş linkine tıklandığında yukarıdaki gibi bir ekran gelir. Buradan Gelişmiş e tıklanır.

Gelişmiş e tıklandığında paylaşım ayarlarını değiştirmek için Özel – Yalnızca siz erişebilirsiniz yazısının yanında Değiştir linki tıklanır.

Yukarıdaki resimde olduğu gibi internette herkesin arişebilmesi ve bilgisayarına kaydetmeleri için sarı renkle belirtildiği gibi Açık – Web üzerinde herkese açık seçilir.

Karşımıza gelen sayfada bize dosya linkini verecektir. Linke sağ tıklayar kopyalabilirsiniz ve istediğiniz sayfada veya sitede paylaşım yapabilirsiniz.

Kod:
https://www.duralitekelioglu.com/google-drive-dosya-yukleme-ve-paylasim-nasil-yapilir/
 
Son konular
Üst Alt