Neler yeni

Konu Özeti Konu Anlatımı İslam Medeniyetinde Sanat

Konu Bilgileri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde İslam Medeniyetinin Doğuşu Ünitesi Ders Notu kategorisinde Talebe tarafından oluşturulan İslam Medeniyetinde Sanat başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 283 kez görüntülenmiş, 0 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı İslam Medeniyetinin Doğuşu Ünitesi Ders Notu
Konu Başlığı İslam Medeniyetinde Sanat
Konuyu başlatan Talebe
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan Talebe

Talebe

Yönetici
Vezir-i Azam
Konular
1,991
Meslek - Branş
Öğretmen - Tarih
İslam Medeniyetinde Sanat

- İslam dünyasında bilim, felsefe ve edebiyatın yanı sıra sanat alanında da önemli çalışmalar yapılmıştır.

- İslam medeniyetinde sanat, estetik ile eşdeğer kullanılmıştır.

- Müslüman; güzellik, zarafet, derin kavrayış, yüksek duyarlılık, edep içinde olmalı ve bunu hayatına yansıtmalıdır.

- İslam sanatı ve estetiği İslam’ın insan, âlem ve hayat anlayışından bağımsız değildir.

- Müslümanların resimleme ve süslemede diğer kültürlerde rastlanmayan kendine özgü bir sanat anlayışı vardır.

- Özellikle canlı resme ve heykele putperestlik dönemi alğıları etkileyebileceği düşüncesiyle hoş bakılmamış, Müslümanlar arasında soyut resim diyebileceğimiz, hüsnü-hat, tezhip, ebru, minyatür gibi sanatlar gelişmiştir.

• :)
  • ;)
  • :(
  • :mad:
  • :confused:
  • :cool:
  • :p
  • :D
  • :eek:
  • :oops:
  • :rolleyes:
  • o_O
  • :cautious:
  • :censored:
  • :cry:
  • :love:
  • :LOL:
  • :ROFLMAO:
  • :sick:
  • :sleep:
  • :sneaky:
  • (y)
  • (n)
  • :unsure:
  • :whistle:
  • :coffee:
  • :giggle:
  • :alien:
  • :devilish:
  • :geek:
  • :poop:
  • :ninja:

İlginizi Çekebilecek Konular

İslam'dan Önceki Hayat Sosyal Hayat: Araplar kabileler halinde yaşarlardı. Bazıları göçebe (Bedevi) iken, bazıları da ticaretle uğraşırdı. Kabileler arasında kan davaları olduğu için yılın dört ayı hariç (Zilkade, Zilhicce, Muharrem, Recep) savaş yaparlardı. Kadının toplumda hiçbir değeri...
Cevaplar
0
Görüntüleme
80
  • Sabit
5. ÜNİTE: İSLAM MEDENİYETİNİN DOĞUŞU KAZANIMLARI VE AÇIKLAMALARI 9.5.1. İslamiyet'in doğuşu sırasında Arap Yarımadası, Asya, Avrupa ve Afrika'nın genel durumunu açıklar. a) İslamiyet'in ortaya çıktığı ve yayıldığı dönemlerdeki başlıca siyasi ve sosyal gelişmeler tarih şeridi ve haritalar...
Cevaplar
0
Görüntüleme
118
Talebe Kullanıcımız yeni bir kaynak oluşturdu: İslam Kültür ve Uygarlığı Tablolu Anlatım - İslam Kültür ve Uygarlığı Tablolu Anlatım word Bu kaynak hakkında daha fazla bilgi ...
Cevaplar
0
Görüntüleme
222
Talebe Kullanıcımız yeni bir kaynak oluşturdu: İlk İslam Devletleri Emeviler Abbasiler Tablolu Anlatım - İlk İslam Devletleri Emeviler Abbasiler Tablolu Anlatım word Bu kaynak hakkında daha fazla bilgi ...
Cevaplar
1
Görüntüleme
431
  • Öne çıkan konu
Talebe Kullanıcımız yeni bir kaynak oluşturdu: İslam Tarihi Ünitesi Tablolu Anlatım - İslam Tarihi Ünitesi Tablolu Anlatım Bu kaynak hakkında daha fazla bilgi ...
Cevaplar
4
Görüntüleme
693
  • Gözlemciler 1
  • Etiketler
    i̇slam medeniyetinde sanat
  • Üst Alt