İttihatçı Paşalar Hazreti Peygamberin Huzurunda

Talebe

Yönetici
Vezir-i Azam
Katılım
14 Şub 2021
Mesajlar
3,357
Tepkime puanı
10,160
Puanları
113
Meslek - Branş
Öğretmen - Tarih
Suriye, Filistin ve Sina Çölü’ndeki kuvvetleri teftişe gelen Harbiye Nazırı ve Başkumandan Vekili Enver Paşa, Cemal Paşa ve maiyetiyle birlikte 20 Şubat 1916 günü ziyaret maksadiyle Medine’ye gitmişlerdi. Bilhassa harb içinde, alayı vala içinde yapılan böylesine bir ziyaret ilk defa görülüyordu. Enver Paşa, İstanbul’dan getirdiği birçok kıymetli hediyelerle kese kese çil liraları belli başlı bedevi şeyhleriyle, Harem-i Şerif hadimlerine dağıtırken, Mekke’deki Şerif Hüseyin’e de –Padişah ve Halife Sultan Reşad’ın hediyesi olan – pek değerli bir kılıçla, altın madalyaları, oğlu Faysal vasıtasıyla sunmuştu.
Enver ve Cemal Paşa’ların bu ziyaretleri ve bilhassa Ravza-i Mutahhara’da muazzam bir cemaatle namaz kılışları ile Şebeke-i Mutahhara’ya yüz sürerken, gözyaşlarını tutamayarak dua edişleri, ve en sonunda etraflarını saran Medinelilerle kardeşçe kucaklaşıp el sıkışmaları bütün şehri, bütün Hicaz’ı ve Arapları son derece duygulandırmıştı. Hele bir alay şeyhler, sarıklı hoca ve paşaların en önde giden, gerçekten de pek dindar olan Enver Paşa’nın Osmanlı Ordusunu temsil eden o pırıl pırıl sırmalı, kordonlu, göğsü nişanlarla kaplı büyük üniforması içinde, öylesine azametli ve heybetli göründüğü halde, daha Merkad-i Nebevi’ye(Peygamber Efendimizin mubarek kabirlerine) yaklaşırken, son derece heyecanlanarak, büyük bir heyecan içinde kollarını da kavuşturup, ayaklarının ucuna basa basa ve ağır ağır yürüyerek aldığı saygılı vaziyetle, ziyaretini doyamamışca uzatışı ve sonunda bir masum çocuk saflığı ile, boynunu bükerek gözyaşları döküşü bir anda dillere destan olmuştur.
Feridun Kandemir, Fahrettin Paşa’nın Medine Müdafaası “Peygamberimizin Gölgesinde Son Türkler”, Yağmur Yayınları, İst.2006, s.26
“Enver Paşa diyor ki: Biz Turan yapmak istedik, viran olduk. Bizim asıl mesuliyetimiz Sultan Hamid ‘i anlamamak ve Siyonizme alet olmaklığımızdır. Acıdır, fakat hakikat bu!”

alıntı
 
Üst Alt