Tarihi Film ve Diziler Sorunu

Tarih öğretim ve öğreniminde görsel araçlardan yararlanılması son dönemlerde çok fazla ön plana çıktı. Özellikle harita bölgenin coğrafyası ve belge olarak kalıntıların gösterilmesinde bunun faydası inkar edilemez. Konuların akılda kalması açısından da önemli rol oynamakta. Belki yorum gücünü ve hayali olumsuz etkileyebilir. Malzemenin doğru kullanımı ve doğru sunumu ise son derece önemlidir.

Ülkemizde filmler ve dizler yolu ile tarihe ilginin arttığı da bir gerçektir. Peki bu film ve diziler ne kadar gerçektir ve tarih şuuru ve tarihten beklenen faydayı gösterme yolunda ne kadar başarılıdır?

İstanbul Kanatlarım Altında, Muhteşem Yüzyıl, Fetih 1453, Payitaht Abdülhamid, Diriliş Ertuğrul, Kuruluş Osman, Diriliş Selçuklu (isimler de hatalar varsa kusura bakılmasın) ve son olarak Ramazan dizimiz Mavera kurgu açısından ne kadar doğrudur?

Sinema dizi sektörü bunun sadece film olduğu için gerçek olmamasını normal karşılıyor. Gerçek olmayan bir hikaye gerçek şahıs (en azından meşhurları) ve isimler üzerinden anlatılınca nasıl bir algı uyanıyor.

Tarihi aktörler kullanılarak olayların tahrifi hiç hoş olmamakta. Burada ne gerçek bir tarih ne de tarih şuuru ve doğru düşünme adına birşeyler verilmiyor. İki üç kılıç sallayınca, yüksek sesle bağırınca ya da cinselliği ön plana tutunca izleme (reyting) ve reklamlarla kazanılan paralar artarken kaybedilen neler oluyor. Hamasetin artması, kaba kuvvetin önem kazanması, ahlaki yozlaşmanın ekrana taşınması ve bunun karşısında zekanın aklın gitgide geri düşmesi erdemin kaybolması. Olumlu vurgular (tarihi gerçeklik değil) bazılarında kısmen bazı kurgularda sağlansansa da sonraki kısımlar bu getiriyi de (Kuruluş Osmancık, Yunus Emre gibi istisanalar olabilir o ayrı..) götürmüştür.

Ve belki iyi niyetle ama Ahmed Yesevi cidden Bağdat'a gitmiş miydi?
Bağdat'a gitmese de büyüklüğünden birşey kaybeder miydi?
Benzer vakayı yaşayan başka kimse bulunamadı mı?

Ve artık ergenliği geçtik... Cesaretin yanında belki ötesinde akıl ve faziletin ön plana çıkma zamanı gelmedi mi?

Not: Bazı film ve dizler eski forumumuzda galiba ele alınmıştı. Son diziyi görünce konuyu açtım.
Yukarıda bahsedilen filmlerin bazısının sadece fragramı görülmüş, öğrenci soruları ile konuları öğrenilmiştir. Kendim adına izlemeyi tarihime hakaret olarak gördüğüm yapımlar varsa (ahlaki zaaf) gittiğim dost ve akraba ortamlarında da seyrettirmedim.

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri
Üst Alt