Sınavlara Hazırlık Yeniçağ ‘da Avrupa / Uyarılar

Talebe

Yönetici
Vezir-i Azam
Katılım
14 Şub 2021
Mesajlar
3,157
Tepkime puanı
9,723
Puanları
113
Meslek - Branş
Öğretmen - Tarih
Yeniçağ ‘da Avrupa / Uyarılar


Yeniçağ'da Avrupa'da kralların barutu ateşli silahlarda kullanarak derebeylikleri yıkması, Avrupa'da öncelikle ının değişmesinde etkili olmuştur.


Yeniçağ'da Papa ile krallar arasındaki mücadelenin kralların lehine sonuçlanması, kralların dini alana da egemen olmaya başladıklarını gösterir.


Avrupa'da kralların feodalite rejimini yıkmaya çalışması, "merkezi örgütlenmenin" tamamlanmak istendiğini gösterir.


Yeniçağ Avrupası'nda skolastik düşüncenin terk edilmesi ve papalığa karşı çıkılarak dinde reform yapılması, Avrupa insanının "dünya görüşünün" değiştiğini gösterir.


Avrupalıların Coğrafi Keşifler'i başlatarak dünyaya yayılması, Avrupalı insanın Uzakdoğu ile doğrudan ticaret yapma ve daha çok kazanma isteğinin bir sonucudur.


Coğrafi Keşifler'in dünya ölçeğinde sosyal, siyasal ve ekonomik değişimlere neden olması, "keşiflerin evrensel düzeyde etki bıraktığı" yargısını doğrular.


Coğrafi Keşifler'den sonra sömürgeci imparatorlukların kurulması, ekonomik ve siyasal çatışmaların artmasına yol açmıştır.


Rönesans'ın İtalya'da başlamasında, İtalya'nın coğrafi konumu, kültürel birikimleri ve zenginliği doğrudan etkili olmuştur.


Rönesans'tan sonra Osmanlı Devleti'nin Avrupa devletleriyle yaptığı savaşların çoğunu kaybetmesi, "Avrupa'daki teknolojik gelişmelerin Osmanlılar tarafından yeterince takip edilmediği" yargısını kanıtlar.


Rönesans'tan sonra Ortaçağ'ın skolastik düşünce kalıplarının terk edilmesi, pozitif düşüncenin ve bilimsel bilginin önem kazandığını gösterir.
 
Son konular
  • Talebe
    Yakınçağ ’da Avrupa (1789-1871)
  • Talebe
    Yakınçağ 'da Avrupa / Uyarılar
  • Üst Alt