Timur’un Harabeleri

Talebe

Yönetici
Vezir-i Azam
Katılım
14 Şub 2021
Mesajlar
3,357
Tepkime puanı
10,155
Puanları
113
Meslek - Branş
Öğretmen - Tarih
Timur’un Harabeleri

Zulüm ve tahribatıyla tanınmış olan Tatar Türk hükümdarı Timur Han, “ben diğer hükümdarlar gibi yaptıklarıyla değil, yeryüzünde yıkıp bıraktığım harebelerle kıyamete kadar anılmak isterim” diyen bir adamdı. Kendi memleketi Semerkand dışında, işgal ettiği bütün şehirlerde cami ve medreseler hariç, ne kadar kıymetli ve tarihi eser varsa tamamen yıkıp harabeye çevirmiş, dünyada hatıra olarak fazlasıyla Timur harabeleri bırakmıştır. Fakat kurduğu imparatorluk da ölümünden sonra dağılmıştır.

Osmanlı idaresindeki müstahkem Sivas şehri, Ağustos 1400'de Timur tarafından kuşatıldı. Kale'nin batı cephesinde, temellerin altından geniş lağımlar kazıldı. Boşalan toprak zemin yerine, kale duvarları ağaç direkler ve tahtalar üzerinde askıya alındı. Peşinden ağaçlar ateşe verilince koca surlar parça parça çöküp yere iniverdi. Onsekiz gün sonra Malkoçoğlu Mustafa Bey başkanlığındaki Sivas, Timur'a teslim oldu. Ahalinin çoğu Ermeni olan Sivas'ta, müslümanlara pek ilişilmedi. Dörtbin Ermeni savaşcısı ise, ba ş ve ayaklarından bağlanarak diri diri çukura atıldı. Üstlerine tahtalar kapatılıp, sonra toprak örtüldü. Yıldırım Beyazıt'ın oğlu Ertuğrul'un da içlerinde bulunduğu esirlerin çoğu, fark gözetilmeden vahşice katledildi. Sonra Sivas kalesi büsbütün yıkılıp yerle bir edildi.

Sivas'tan sonra, Timur Suriye'yi zaptetti. Şam'a girerek şehri yakıp yıktı. Hz. Hüseyin'i Kerbela'da şehit ettiren Yezid'in kabrini açtırdı. Kemiklerini çıkarıp yaktırdı ve kabri pislikle doldurdu (1401).

Ankara Çubuk savaşında (Temmuz 1402), üstün ordusuyla Osmanlı ordusunu yenerek Yıldırım'ı esir alan Timur, Bursa ve Kütahya başta olmak üzere Anadolu'nun birçok şehrini yağma ve tahrip etti. Sonra İzmir'i kuşatarak, onbeş günde orayı Rodos Şövalyeleri'nden aldı (Aralık-1402). Kesilen başlardan ve arada eklenen taşlardan bir piramit inşa ettirdi.

Esir Beyazıt Han, Mart 1403'te kırküç yaşında öldü. Anadolu'da sekiz ay kaldıktan sonra Osmanlı'yı dağıtıp Semerkand'a dönen Timur ise, ordusuyla Çin fethine giderken yolda sıtmaya tutuldu. Yaptığı bazı iyilikler yanında nice zulüm ve harabeleri de geride bırakarak, yetmiş yaşlarında terk-i dünya eyledi (Şubat 1405).

Solakzade Tarihi, 1/93, 108-109; Hammer , 1/343-44, 352, 361, 365, 382; Zafername, s. 262; Cihannüma, 1/347, 357; Tacu't-Tevarih , 1/292-296.
 
İlgili konular
  • Talebe
    Timur’un Zaferi
  • Üst Alt