Darülaceze

Talebe

Yönetici
Katılım
2 yıl 7 ay 18 gün
Konular
49
Mesajlar
3,517
Tepkime puanı
10,226
Puanları
113
Meslek - Branş
Öğretmen - Tarih
Darül aceze: Düşkünler evi.
 
En çok görüntülenen
 • Tarih Öğretmeni
  Danişmendliler
 • Tarih Öğretmeni
  Dandanakan Savaşı
 • Son konular
 • Talebe
  Danişmendname
 • Tarih Öğretmeni
  Dominyon
 • Tarih Öğretmeni

  Yönetici
  Sultan
  Katılım
  2 yıl 7 ay 18 gün
  Konular
  6
  Mesajlar
  4,802
  Çözümler
  1
  Tepkime puanı
  349
  Puanları
  83
  Yaş
  52
  Konum
  Türkiye
  Web sitesi
  tarihbilinci.com
  Meslek - Branş
  Tarih Öğretmeni
  Dârülaceze

  Kadın-erkek, yoksul, sakat ve kimsesiz çocukları korumak için, Sultan İkinci Abdülhamid Han devrinde yaptırılarak hizmete sunulan “düşkünler yurdu”.


  Dârülaceze’nin temeli, 7 Kasım 1892 tarihinde Kâğıthane’de, atış alanı sırtlarında atılmıştır. Devrin sadrazamı Halil Rifat Paşa, Dârülaceze’nin yapılmasında önderlik etmiştir. Yapıldığı devirde (28 Ocak 1895) çıkarılan kararnâmelere göre; yurdun yönetimi, Dahiliye Nezareti'ne (İçişleri Bakanlığı) bağlanmıştır. Yurdun yönetim kurulu başkanlığı, belediye tarafından seçilen ve padişahça onaylanan bir memur tarafından yapılırdı. Üyelikleri ise; Vakıflar İdaresi, Müftülük ve Zaptiye Nezareti tarafından seçilen birer memurdan olurdu. Bundan başka ayrıca, Dârülaceze’de Ermeni, Rum, Katolik ve Yahudi azınlıkları da birer temsilci bulundururlardı. Kurul, hiç ücret almadan görev yapardı.

  Dârülaceze’nin bugünkü idaresi, 23 Temmuz 1908’de, İstanbul Belediyesi'ne bağlandı. 14 Mart 1910’da da Belediye Sağlık İşleri Müdürlüğüne verildi. 3 Ekim 1912’de yönetimi Sıhhiye Müdürlüğüne devredildi.
   
  Üst Alt