Destek Hizmetleri Genel Müdürlüğü “Covid-19 Salgınında Okullarda Alınması Gereken Önlemler” Konulu Yazı 24.08.2021

[UWSL]Destek Hizmetleri Genel Müdürlüğü “Covid-19 Salgınında Okullarda Alınması Gereken Önlemler” Konulu Yazı 24.08.2021[/UWSL]​

 

Ekli dosyalar

  • Covid_19_Salgnnda_Okullarda_Alnmas_Gereken_yonlemler_24_08_2021.pdf
    1.1 MB · Görüntüleme: 43
Birkaç değerlendirme, tüm maddeler için "Tarih Öğretmeni" hocamızın verdiği linke bakınız.

"Öğretmenler; aşılanma durumundan bağımsız olarak okul bahçesine girişlerinden itibaren, okulda bulundukları süre boyunca sürekli maske takmalıdır,"
Geçen sene öğretmenler bahçenin uzak bir köşesine hava almak için kaçıyorlardı. TV'lerde bürokratlar konuşurken genelde maskesini çıkarıyor. Günde 8 saat, İstanbul gibi yerlerde ulaşımla beraber 11 saat maske takmak cidden zorlayıcı olacak.

"Ders sürelerinin sınıf boyutları ve öğrenci sayısı da dikkate alınarak 40 dakikayı aşmayacak şekilde planlanması uygun olacaktır"
Blok ders olmayacak demek bu. Yoksa zaten dersler 40 dakikayı geçmiyor. Burada esneklik bırakılmış, öğretmenler kurulu -yanlış anlamadıysam- muhtemelen 30 dakika gibi bir süreye ders saatlerini çekebilir.

"Öğretmenler, eğitim personeli, kantin çalışanları ve öğrenci servisi personelinin tam doz aşılarının tamamlanmış olması önerilir.... PCR.....Öğrencilerle aynı ev içerisinde yaşayan kişilerin de aşılı olmaları, tam doz aşılarını tamamlamış olmaları önerilir"
Herkesin atladığı şey çocuklar okula toplu taşıma ile geliyorlar. Birçok yerde HES kodu uygulaması olmayan minübüslerle geliyorlar. Bu niçin hiç gündeme getirilmiyor onu anlayabilmiş değilim.

"Farklı sınıflarda ders vermeleri durumunda öğretmenlerin dersler arasında maskelerini değiştirmeleri önerilir" . "Tüm okullarda öğrenci, öğretmen ve personelin ihtiyacı olması halinde kullanabilmeleri için yeterli sayıda maske Millî Eğitim Bakanlığı tarafından temin edilir "
Geçen yıl kendimiz kaliteli maske bulmaya çalışarak okula gittik. Her öğretmene ve öğrenciye acaba günde kaç tane maske verilecek? Geçen yıl birkaç kez öğrencilerin maskesinin ipi kopunca maske verilmişti ama biz maske göremedik. Son dönemde biraz geldi herhalde. Her hafta 30'luk kutular ya da iki haftada bir 50'lik kutular öğretmenlere imza karşılığı verilirse bu belki uygulanabilir. Maske kalitesi de önemli bu arada. 3'lü filitreli (ismini hatırlayamadım) maskeler gerek.

"Öğrenciler arasındaki mesafenin belirlenmesinde okuldaki derslik ve öğrenci sayısına dikkat edilerek okul yönetimi tarafından sosyal mesafeye uygun düzenleme yapılır,"
Anadolu liselerinde 44 kişilik sınıflarda -ve bahçede- bu cidden zor. Yaptırım olarak ne yapılabilir? Sadece güzel konuşarak ve bazen kızarak geçici oluyor. Çocuklar dışarı çıkınca bir arada duruyorlar zaten.

Herkese kolay gelsin...
 

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri
Üst Alt