Konu Özeti Konu Anlatımı İlk Türk Devletinde Yönetim Ve Uygarlık

Konu Bilgileri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde İlk ve Orta Çağlarda Türk Dünyası\tDers Notu kategorisinde Tarih Öğretmeni tarafından oluşturulan İlk Türk Devletinde Yönetim Ve Uygarlık başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 170 kez görüntülenmiş, 0 yorum ve 1 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı İlk ve Orta Çağlarda Türk Dünyası\tDers Notu
Konu Başlığı İlk Türk Devletinde Yönetim Ve Uygarlık
Konuyu başlatan Tarih Öğretmeni
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan Tarih Öğretmeni

Tarih Öğretmeni

Yönetici
Sultan
İLK TÜRK DEVLETİNDE YÖNETİM VE UYGARLIK

Devletler boyların bir han'ın çevresinde toplanmasıyla kurulmuştur. Bu nedenle ilk devletleri konfederal bir özellik göstermiştir.

Ülke hakanın malı sayılmıştır.

Devletin işleyişi sözlü olan töre denilen yasalara göre yapılmıştır.

Hükümdarlar ülkeyi ikili teşkilata göre yapılmıştır. Bu sistem hükümdar adayının belirlenmediği durumlarda devletlerin kısa zamanda yıkılmasının bir nedeni olmuştur.

Devletlerin gelirleri ganimetlerden, bağlı ülkelerden alınan altın ile çeşitli ihtiyaç maddelerinden oluşmuştur. Kervanlarda alınan gümrük başka bir gelirdi. Türklerde ilk parayı Asya Hunları kullanmıştır. Bu paralar hakanın mühürü basılmış ipek kumaş parçalarıdır. Madeni parayı ilk kez Göktürkler kullanmışlardır.

Devletin önemli sorunları Kurultay denilen mecliste görüşülür ve bir sonuca bağlanırdı.

Sözlü edebiyat gelişmiştir.

Geliştirilen alfabeler Göktürk ve Uygur alfabeleridir.

Göçebe yaşayış nedeniyle mimarı gelişmemiştir.

Kurgan denilen mezarlarda yapılan arkeolojik araştırmalarda çeşitli hayvanların figürlerini gösteren dokumalar ve madeni eşyalar çıkarılmıştır.

Dinsel yaşayışta hoşgörülü bir tutum görülmüştür. İlk zamanlarda doğa güçlerine inanmışlar, daha sonra ise ataların ruhlarının kutsal olduğunu belirterek, ruhların kendilerine yardım ettiğini belirtmişlerdir. En önemli din "Göktanrı" dini olmuştur. Bu din tek tanrılı dinlere benzer bir özellik göstermiştir.

Türklerde görülen bir başka inanışta Şamanizmdir. Sihir ve falcılığa dayanan bu inanışta Şaman, Kam ya da Baksı denilen din adamları dini törenleri düzenleyen kişilerdir.

Türkler Manizheizm, Budizm, Hristiyanlık, Musevilik dinlerini de inanmışlardır.

• :)
  • ;)
  • :(
  • :mad:
  • :confused:
  • :cool:
  • :p
  • :D
  • :eek:
  • :oops:
  • :rolleyes:
  • o_O
  • :cautious:
  • :censored:
  • :cry:
  • :love:
  • :LOL:
  • :ROFLMAO:
  • :sick:
  • :sleep:
  • :sneaky:
  • (y)
  • (n)
  • :unsure:
  • :whistle:
  • :coffee:
  • :giggle:
  • :alien:
  • :devilish:
  • :geek:
  • :poop:
  • :ninja:

İlginizi Çekebilecek Konular

• Sabit
4. ÜNİTE: İLK VE ORTA ÇAĞLARDA TÜRK DÜNYASI KAZANIMLARI VE AÇIKLAMALARI 9.4.1. Türklerin Asya'da tarih sahnesine çıktıkları ve yaşadıkları alanlar ile başlıca kültür çevrelerini tanır. a) Türk adının anlamı açıklanarak ilk Türk devletlerinin hâkim oldukları alanlar harita üzerinde gösterilir...
Cevaplar
0
Görüntüleme
111
İlk Türk Devletlerinin Ticari Politikaları - İlk Türk Devletlerinin ekonominin temelini hayvancılık oluşturur. - Ticaret yaygındı. - İpek yolu önemli bir mücadele alanıdır. - Eski Türk topluluklarında ve devletlerinde ticaret, büyük ölçüde “değiş tokuş” esasına dayanmaktaydı. - Türkler...
Cevaplar
0
Görüntüleme
256
4.5. İLK TÜRK DEVLETLERİ VE KOMŞULARI - Eski Türk topluluklarındaki ekonomik yapı daha çok bozkır kültürü etrafında şekillenmiştir. - Bozkır kültürünün temelini hayvancılık, tarım, el sanatları ve ticaret oluşturur. - Hunlar; başta Çin olmak üzere yerleşik toplumlara kürk, at, et, deri, silah...
Cevaplar
0
Görüntüleme
138
İlk Türk Devletlerinde Töre -İlk Türk devletlerinde hukukun temelini ve kaynağını geleneklerden alan sözlü hukuk kuralları denilen “töre” oluşturur. -Töre; sosyal düzeni sağlayan örf, âdet, gelenek ve ahlaki değerlerden beslenerek ortaya çıkmıştır.
Cevaplar
0
Görüntüleme
309
İlk Türk Devletleri ile İlgili Önemli Siyasi Gelişmeler MÖ 220 Asya Hun Devleti’nin kurulması 216 Asya Hun Devleti’nin yıkılması 370 Avrupa Hun Devleti’nin kurulması 375 Kavimler Göçü 496 Avrupa Hun Devleti’nin yıkılması 552 I. Kök Türk Devleti’nin kurulması 630 I. Kök Türk Devleti’nin...
Cevaplar
0
Görüntüleme
225
  • Gözlemciler 1
  • Etiketler
    türk
  • Üst Alt